Reklama:

Wiosenna aura budzi alergię i astmę?

ALERT MEDIA Communications Sp. z o.o.

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Wiosenna aura budzi alergię i astmę?

ojoimages

Kobieta

Uroki wiosny mogą cieszyć astmatyka i alergika w takim samym stopniu jak osoby zdrowe. Zdrowa dieta, wysiłek fizyczny oraz profilaktyczne leczenie zapobiegają nasileniom astmy i alergii wiosną.

Reklama:

Uniknięcie, a przynajmniej znacznie zredukowanie uciążliwych objawy alergii i astmy są możliwe. Wodnisty wyciek z nosa, kichanie, któremu towarzyszy zwykle intensywny świąd nosa, łzawienie i swędzenie oczu nie muszą towarzyszyć astmatykom i alergikom. Niestety szczególnie mocno osoby uczulone odczuwać będą skutki pylenia roślin w wietrzne, słoneczne, wiosenne dni, kiedy to pogoda wydaje się być wymarzona do długich spacerów, bo stężenie pyłków roślin w powietrzu jest wtedy największe. Co więc można zrobić, by wiosenna wycieczka nie zakończyła się zaostrzeniem choroby alergicznej albo astmy u dziecka?

Dekalog alergika

1. Rodzice powinni zgłosić się do alergologa lub pulmonologa już przy pierwszych objawach mogących wskazywać na istnienie pyłkowicy u dziecka tj. wodnisty katar, świąd nosa, nasilone kichanie, świąd i łzawienie oczu, suchy kaszel po kontakcie z alergenami( bazie, spacer po kwitnącej łące)

2. Każde dziecko mające objawy pyłkowicy musi być zdiagnozowane i powinno mieć wykonane badania alergologiczne (testy skórne, badanie poziomu IgE specyficznego) celem potwierdzenia alergii i ustalenia rodzaju alergenów (pyłków) na które jest uczulone i ograniczenia kontaktu z alergenami.

3. Rodzice powinni znać wyniki badań dziecka, ustalić z lekarzem sposób postępowania i eliminacji alergenu z otoczenia dziecka. Rodzice powinni zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin na danym terenie .

4. Po kontakcie z alergenem należy umyć ręce (unikać pocierania nosa i swędzących oczu), po spacerze zmienić odzież, wykapać się i umyć włosy.

5. W okresach pylenia pokój dziecka nie powinien być bezpośrednio wietrzony, również pościel wystawiana na powietrze powinna być zabezpieczona przed kontaktem z alergenami pyłkowymi

 

fot. ojoimages

6. Dziecko powinno być pod stałą opieką Poradni Alergologicznej, gdzie po przeprowadzonej diagnostyce i ustaleniu rozpoznania lekarz specjalista zleci konieczne leczenie farmakologiczne i ustali dalsze postępowanie z dzieckiem. Zapytaj o możliwość odczulania dziecka (immunoterapia ).

7. Należy pamiętać, że zleconego leczenia nie wolno przerywać na własna rękę, można go modyfikować jedynie po konsultacji z lekarzem

8. Jeżeli objawy uczulenia są szczególnie gwałtowne towarzyszy im kaszel, duszność lub wystąpi gorączka rodzice powinni zgłosić się natychmiast do lekarza, bez oczekiwania na często odległy termin wizyty specjalistycznej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: