Reklama:

Wiosenna aura budzi alergię i astmę?

ALERT MEDIA Communications Sp. z o.o.

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Wiosenna aura budzi alergię i astmę?

ojoimages

Kobieta

Uroki wiosny mogą cieszyć astmatyka i alergika w takim samym stopniu jak osoby zdrowe. Zdrowa dieta, wysiłek fizyczny oraz profilaktyczne leczenie zapobiegają nasileniom astmy i alergii wiosną.

Reklama:

Przez ponad pół roku w Polsce pogoda zniechęca do wychodzenia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że słoneczne dni, kwitnące pierwsze drzewa i wiosenne kwiaty budzą w nas pozytywne emocje i bardzo chętnie zaczynamy wówczas spędzać czas na spacerach, boisku, jeżdżąc na rowerze.

Wiosenne spacery na świeżym powietrzu? Tak!

Jak i gdzie można bezpiecznie spędzać czas z całą rodziną, z osobami, które cierpią na astmę i alergię? Co zrobić by spacer w wiosenny dzień nie zakończył się nasileniem objawów uczulenia ze strony dróg oddechowych ? Musimy pamiętać o tym, że wiosna budzi alergie, a kwitnące drzewa (najczęściej leszczyna), choć nastrajają nas optymistycznie, są źródłem bardzo silnie uczulających alergenów. Już w pierwszych dniach stycznia w zacisznych i nasłonecznionych miejscach zaczyna kwitnąć i pylić leszczyna (tzw. bazie), a pyłki tej rośliny utrzymują się w powietrzu ze zmiennym natężeniem w różnych rejonach Polski aż do końca marca. Zaraz po leszczynie rozpoczyna kwitnienie olcha, następnie wierzba i brzoza, grab i topola.

Drzewa zwykle kończą swoje okresy pylenia w maju, ale już wtedy rozpoczyna się intensywne pylenie traw, żyta, a następnie chwastów. Wiosenna aura, oprócz jesiennej, to trudny okres dla astmatyków i alergików. Czy są sposoby żeby móc w pełni korzystać z uroków wiosny? Co zrobić, aby spacery w lesie, w parku, gry i zabawy na świeżym powietrzu były naturalną przyjemnością każdego dnia? Co zrobić, aby duszności, zatkany katar, łzawienie oczu stały się tylko złym wspomnieniem? „Jest kilka sposobów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo oddychania pełna piersią na wiosnę.

fot. ojoimages

Należy pamiętać żeby każdy astmatyk i alergik powinien dbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietą, starać się regularnie stosować wysiłek fizyczny, stosować w odpowiednim czasie (późną zimą i wczesną wiosną) profilaktyczne leczenie lekami przeciwleukotrionowymi, czy zmniejszającymi objawy alergii” - przypomina dr med. Teresa Marek – Szydłowska, Ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: