Zaloguj
Reklama

Więcej niż słowa. Potęga komunikacji niewerbalnej - Miles L. Patterson

Autorzy: Aleksandra Miler, okładka : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Więcej niż słowa
Fot. wyd. GWP
Więcej niż słowa
(0)

Słowa są nieodzowną stroną naszej komunikacji. Mowa jest naturalna. Dzięki niej dostarczamy i otrzymujemy informacje. Wyrażamy uczucia, wywieramy wpływ, a także określamy nasz wizerunek w społeczeństwie.

Reklama

Komunikacja to niezwykle fascynujący temat. Przy pomocy słów jesteśmy w stanie rozmawiać nie tylko „twarzą w twarz”, ale także przez telefon, SMS czy mail.

W przeciwieństwie do porozumiewania się niewerbalnego, czyli takiego, w którym możliwe jest obserwowanie podświadomych zachowań ciała człowieka.

Miles Petterson od niespełna pięćdziesięciu lat zajmuje się komunikacją niewerbalną. Uważam, iż autor w „Więcej niż słowa...” przystępnie prezentuje fenomen komunikacji poprzez teorię popartą badaniami. W czterech pierwszych rozdziałach opisuje podstawy porozumiewania się bez użycia słów. W następnych pięciu omawia najistotniejsze obszary i ich odzwierciedlenie w codzienności. Ostatni – dziesiąty – rozdział jest podsumowaniem, czyli „jak wiele można powiedzieć bez pomocy słów”.

Komunikacja werbalna jest nieciągła, bo zdarzają się momenty milczenia, zastanowienia itd. Zaś komunikaty niewerbalne są ciągłym przekazywaniem informacji. Wpływają na nie bodźce zewnętrzne i odczucia wewnętrzne. „Działa” ona nieprzerwanie niczym zegar słoneczny. Tego, jak reaguje nasze ciało nie można bezwzględnie kontrolować.

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się, co oznacza uśmiech osoby, z którą rozmawiacie? Może jest zadowolona, ma chęci do współpracy albo wyraża radość ze spotkania? Oczywiście jest to uzależnione od sytuacji i miejsca w jakich się znajdujecie, a także od relacji z ta osobą. Uśmiech wraz ze skinięciem głową oznacza podziękowanie za grzeczność. Np. kiedy mężczyzna otwiera kobiecie drzwi, bądź (w przypadku kierowców), gdy włączają się do ruchu sygnalizują wdzięczność, także gestem.

Według Pattersona gesty wypełniają lukę słowną. Dokładniej zaczynają się na ostatniej sylabie pierwszego a pierwszą sylabą drugiego wyrazu. Im mniej pola do gestykulacji, tym wypowiedź staje się bardziej chaotyczna. W trakcie rozmowy bardzo istotną rolę odgrywają także oczy. Kiedy jesteśmy odbiorcą więcej patrzymy na nadawcę, gdyż ten skupia się na formułowaniu wypowiedzi.

Czytelniku, jeżeli interesuje Cię konfrontacja mitów z badaniami oraz jak gesty, mimika i mowa ciała oddziałuje na nas, a także jak jesteśmy odbierani przez innych? to zapraszam do zapoznania się z książką „Więcej niż słowa. Potęga komunikacji niewerbalnej” GWP. Przyznacie mi rację, że nie będzie to czas stracony!

Reklama
(0)
Komentarze