Zaloguj
Reklama

Wczesna wiosna - piękna lecz zdradliwa

Autorzy: Tantum Verde
Bieganie z psem
Fot. medforum
Bieganie z psem
(0)

Przysłowia o wiosennej pogodzie nie są ani trochę przesadzone. Wiosna to dla wielu osób najpiekniejszy miesiąc w roku. Nie daj sie jednak zwieść pierwszym promykom słońca! Poznaj kilka rad, jak nie zachorować wiosną.

Reklama

Wiosna to niezwykły czas. Przyroda budzi się do życia po zimowej stagnacji, wokół robi się zielono i kolorowo. Coraz częściej wychodzimy na spacery, czy też jeździmy rowerem. Niech przeziębienie nie popsuje tych planów!

Zdradliwe piękno

Pierwsze promyki słońca przeplatają się z mroźnym, jeszcze zimowym powietrzem. Wiosna jest piękna, ale pogoda zdradliwa! Nocą często temperatura spada poniżej zera, a w ciągu dnia przekracza 10 kresek na plusie! Łatwo dać się zwieść i zapomnieć o czapce lub szaliku. W końcu za kilka godzin będą nam tylko przeszkadzały. Efekt? Przeziębienie lub ból gardła. A więc jak uchronić się przed chorobą, a jednocześnie cieszyć wiosną?

Jak się ubrać tak, aby nie zmarznąć rano i nie przegrzać w południe? Przede wszystkim określ sobie plan dnia. Jeżeli wybierasz się na przedświąteczne zakupy i kilka godzin spędzisz w centrum handlowym, zdecyduj się na lekką kurtkę.

Z pewnością łatwiej będzie ci ją nosić niż gruby płaszcz. Jeżeli prognoza pogody przewiduje duże wahania temperatury – postaw na ciepłe dodatki: wełnianą czapkę, rękawiczki i obszerny komin lub pelerynę, którą narzucisz na ramoneskę. Taki zestaw sprawi, że nie zmarzniesz o poranku w drodze do pracy czy na wielkanocnym spacerze. Później łatwo takie dodatki schować do torby.

Dobrym rozwiązaniem jest ubiór na tzw. „cebulkę” 

Wiosenna garderoba powinna, tak jak pogoda, łączyć grube, zimowe ubrania z cienkimi. Bazuj na koszulkach z długim rękawem, skórzanych kurtkach, cienkich sweterkach i ciepłych dodatkach. Wiosenne słońce zachęca również do aktywności fizycznej.

Jogging z partnerem lub przyjaciółmi to wspaniały sposób nie tylko na zgrabne ciało, ale też umacnianie więzi. Przed bieganiem pamiętaj o zasadzie +10 stopni. Jeżeli termometr wskazuje 8 stopni, ubierz się tak, jakby było 18. Ta sama zasada dotyczy przejażdżki rowerowej czy modnych teraz ćwiczeń na siłowni na świeżym powietrzu. Koniecznie zadbaj o drogi oddechowe.

fot. panthermedia

 

Wdychanie mroźnego powietrza przez usta może skończyć się anginą

Przed wiosenną infekcją ochronią cię również witaminy. Zadbaj o odporność. Nowalijki: rzeżucha, rzodkiewka, młoda marchew i szczypiorek są skarbnicą witaminy C, B, beta-karotenu i potasu. Nie tylko dobrze smakują, ale też pozytywnie wpływają na wygląd cery, włosów i paznokci. Dzięki nim rozkwitniesz na wiosnę! Nowalijki warto wykorzystać w wielkanocnych przepisach. Dania będą smaczne i zdrowe.

Jeżeli czujesz drapanie, ból lub pieczenie w gardle – zacznij działać! Sięgnij po lek, który szybko i skutecznie zlikwiduje problem a jednocześnie nie obciąży domowego budżetu. W kryzysowych sytuacjach sięgnij po pastylki.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze