Zaloguj
Reklama

Użądlenia i ugryzienia owadów - jak sobie z nimi radzić?

Autorzy: Edyta Bańcyr
Owad
Fot. ojoimages
Owad
(0)

Miło spędzany wypoczynek może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. Nagłe użądlenie czy ukąszenie może prowadzić nie tylko do powstania nieprzyjemnego swędzenia i opuchlizny, ale również do wystąpienia reakcji alergicznej.

Reklama

Ugryzienie
Owady - głównie mrówki, osy i pszczoły mogą niespodziewanie ugryźć. Reakcja skórna znika zazwyczaj po kilku godzinach. W miejscu ugryzienia pojawia się zazwyczaj silne zaczerwienienie i uczucie nieprzyjemnego swędzenia. Miejsce takie najlepiej przemyć wodą z mydłem, spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, co skutecznie odkazi ugryzione miejsce i zabezpieczy przed ewentualnym rozwojem bakterii. W celu zmniejszenia nieprzyjemnego uczucia ugryzienia, najlepiej zastosować zimny okład.

Użądlenie
Z użądleniem mamy do czynienia wtedy, kiedy osa lub pszczoła wbije swoje żądło w ciało człowieka. Żądło może pozostać w ciele osoby użądlonej, choć nie zdarza się tak w 100% przypadków. Niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, który może pojawić się po użądleniu jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to bardzo silna odpowiedź alergiczna organizmu.  Pojawiają się problemy z oddychaniem (oddech staje się niestabilny), twarz i język osoby użądlonej puchną, może dojść do przyspieszenia akcji serca, wystąpienia drgawek.  W takim przypadku należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Wstrząs anafilaktyczny jest bowiem poważnym zagrożeniem dla życia!

Jak udzielić pomocy osobie użądlonej/ ugryzionej?
W przypadku, gdy osoba jest alergikiem:

  • jeśli żądło zostało w skórze - wyciągnij je pęsetą
  • zdejmij biżuterię wokół miejsca użądlenia - może nastąpić puchnięcie tkanek miękkich
  • zdezynfekuj ranę
  • możesz zastosować maść zmniejszająca obrzęk

Uwaga! Jeśli użądlenie nastąpiło w szyję, język, podniebienie, krtań czy wewnętrzną powierzchnię policzka natychmiast wezwij pogotowie!

Jak uniknąć użądleń i ugryzień?
Niestety, ryzyko ugryzienia czy użądlenia istnieje zawsze. Aby je zniwelować, można stosować wszelkiego rodzaju dostępne bez recepty preparaty odstraszające owady (spraye, maści ochronne, balsamy). Skutecznym sposobem jest nacieranie się wyciągiem z lawendy, która skutecznie odstrasza owady.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze