Zaloguj
Reklama

Twoje służbowe auto

Autorzy: AutoBoss, Informacja prasowa
Zamyślenie
Fot. ojoimages
Zamyślenie
(5)

Temat samochodów osobowych z homologacją ciężarową wraca do mediów jak bumerang. Nic dziwnego skoro od dawna zapowiadane zmiany przepisów dotyczących odliczania VAT od samochodów z „kratką” znowu są stają się realne.

Reklama

Walka o VAT

Auto z „kratką” czyli samochód osobowy z homologacją ciężarową wrócił do oferty dealerów w zeszłym roku.

Obecna interpretacja przepisów pozwala przedsiębiorcom odliczać w całości podatek VAT od zakupu takich samochodów, jak i paliwa. Takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorców, jednak nie wszystkim owa sytuacja się podoba.

Obecne przepisy mogą się wkrótce zmienić – prawdopodobnie jesienią. Dla odmiany od zakupu samochodu osobowego możliwe jest odliczenie tylko 60% podatku VAT, w dodatku nie więcej niż 6000 PLN. Jednocześnie VAT z paliwa do samochodu osobowego w ogóle nie podlega odliczeniu. To właśnie z tej przyczyny samochody z kratką są tak atrakcyjne dla firm, które są płatnikami podatku VAT.

Tu plus, tam minus...

Mimo atrakcyjności odliczania VAT od samochodów z kratką są także minusy zakupu samochodu z homologacją ciężarową – techniczne niedogodności. Pierwszą wadą jest konieczność oddzielenia części pasażerskiej od ładunkowej stałą przegrodą – kratką, która paradoksalnie, nie zawsze ułatwia wykorzystywanie samochodu w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Drugim utrudnieniem jest ograniczenie ilości miejsc w niektórych modelach samochodów z pięciu do czterech.

Obecne przepisy mogą obowiązywać jeszcze do jesieni 2010 roku mimo, że Ministerstwo Finansów zapowiadało zmianę już w połowie tego roku. Nadal nie ma bowiem zgody Unii Europejskiej na wprowadzenia trzyletniego okresu, w którym od aut z kratką będzie można odliczać VAT tylko na zasadach jak dla samochodów bez homologacji ciężarowej

- Można dyskutować na temat zasadności takich zmian, ale na pewno nie będą one korzystne dla przedsiębiorstw i osób fizycznych prowadzących działalność, dlatego widzimy coraz większe zainteresowanie klientów w salonach Auto-Boss ofertą samochodów marki Ford z kratką z pełnym odliczeniem podatku – komentuje Tomasz Korusiewicz Reprezentant Regionalny Auto-Boss.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • zdjęcia: ojoimages

Reklama
(5)
Komentarze