Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dermatologa. Występuje u zdecydowanej większości osób między 11 a 30 rokiem życia.
Spis treści:
- Czynniki biorące udział w patogenezie trądziku
- Czynniki genetyczne
- Rola hormonów
- Łojotok i rogowacenie ujść mieszków włosowych
- Rola bakterii
- Czynniki zaostrzające przebieg trądziku
- Objawy kliniczne trądziku
- Postacie kliniczne trądziku
- Leczenie trądziku
- Właściwa pielęgnacja
- Leczenie miejscowe
- Leczenie systemowe
Szczyt zapadalności przypada u dziewcząt między 14 -17 rokiem życia, u chłopców nieco później, między 16 -19 rż. Zmiany trądzikowe z reguły ustępują w ciągu kilku lat, ale bywa także, że utrzymują się bardzo długo, nawet po 30 roku życia. Zmiany trądzikowe dotyczą głównie okolic o największym zagęszczeniu gruczołów łojowych, tzn. twarzy (99%), pleców (90%), klatki piersiowej (78%), ale mogą również występować na barkach, ramionach i pośladkach.
W patogenezie trądziku znaczącą rolę odgrywają zmiany hormonalne i czynniki genetyczne, które prowadzą do powiększania gruczołów łojowych i zwiększonego wytwarzania łoju oraz zwiększonego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które powoduje czopowanie ujść gruczołów łojowych. W następstwie dochodzi do zwiększenia kolonizacji mieszka przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes i szeregu reakcji immunologicznych prowadzących do powstawania nacieków zapalnych.
Czynniki biorące udział w patogenezie trądziku
- Czynniki genetyczne
- Wzrost aktywności androgenów
- Przerost gruczołów łojowych z towarzyszącym łojotokiem
- Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych
- Kolonizacja mieszka przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes
- Stan zapalny i odpowiedź immunologiczna
Czynniki genetyczne
Trądzik młodzieńczy częściej dotyczy osób, u których stwierdzono rodzinne występowanie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zmian skórnych u dziecka, którego oboje rodzice mieli trądzik, wynosi 50%.
Rola hormonów
W okresie pokwitania wzrasta aktywność męskich hormonów płciowych (androgenów), które są głównymi hormonami stymulującymi wzrost gruczołów łojowych i wydzielanie łoju. Najaktywniejszą pochodną androgenową w pobudzaniu gruczołów łojowych jest dihydrotestosteron (DHT) powstający na skutek redukcji testosteronu przez enzym 5-α-reduktazę. Receptory dla DHT znajdują się w skórze, mieszkach włosowych i gruczołach łojowych.
W patogenezie trądziku odgrywa przede wszystkim rolę zwiększenie wrażliwości narządów docelowych na działanie androgenów i ich obwodowy metabolizm w gruczołach łojowych, a nie bezwzględny wzrost stężenia androgenów w krążeniu. U osób z trądzikiem stwierdza się większe stężenie 5-α-reduktazy w obrębie gruczołów łojowych i nasilenie wytwarzania DHT w obrębie tzw. okolic łojotokowych (twarz, plecy, klatka piersiowa).
Łojotok i rogowacenie ujść mieszków włosowych
Przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest zarówno nadmierne wytwarzanie łoju jak i zmiany w jego składzie. U osób z trądzikiem stwierdza się zmniejszenie względniej zawartości kwasu linolowego, który warunkuje prawidłowy rozwój i przyleganie korneocytów. Prowadzi to do wzmożonego, nieprawidłowego rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Wskutek tego dochodzi do zaczopowania ujść mieszków przez zbite masy komórek rogowych. Utrudnia to prawidłowe wydzielanie łoju i prowadzi do stopniowego poszerzania przewodów gruczołów łojowych i powstawania mikrozaskórników, które są pierwszym elementem rozwoju zmian trądzikowych.
Wraz z poszerzaniem przewodów gruczołów łojowych dochodzi do powstania małych, niezapalnych grudek (zaskórników zamkniętych), a następnie, w miarę rozszerzania ujść przewodów wyprowadzających i utleniania tłuszczów zawartych w łoju, zaskórników otwartych z ciemnymi czopami na powierzchni.
Rola bakterii
Wskutek wytworzenia warunków beztlenowych i dużej zawartości łoju, gruczoły łojowe są doskonałym siedliskiem dla bakterii beztlenowej – Propionibacterium acnes. Bakteria ta nie jest uważana za czynnik zakaźny, ale odgrywa istotną rolę w powstawaniu procesu zapalnego w trądziku. Propionibacterium acnes wydziela czynniki chemotaktyczne, które powodują migrację komórek zapalnych w okolice gruczołów łojowych. Uwalniają one enzymy, które niszczą ściany gruczołów łojowych, co powoduje wylanie się ich zawartości do otaczającej skóry właściwej i dalsze nasilanie procesu zapalnego.
W niektórych przypadkach powstają masywne nacieki zapalne. W powstawaniu stanu zapalnego w trądziku znaczącą rolę odgrywają jednak immunologiczne interakcje między P. acnes i swoistymi przeciwciałami, których obecność stwierdza się już w mikrozaskórnikach.
Czynniki zaostrzające przebieg trądziku
Często przyczyną zaostrzania zmian trądzikowych jest stres, aczkolwiek nie jest to udowodnione naukowo. Wiadomo, że niektóre leki (np. kortykosteroidy, sole litu, fenytoina, a nawet niektóre tabletki antykoncepcyjne) i kosmetyki mogą powodować powstawanie albo nasilanie zmian trądzikowych. Wydaje się, że przestrzeganie rygorystycznej diety w trądziku nie jest konieczne, gdyż pogorszenie zmian trądzikowych występuje u niewielkiego odsetka chorych (<10%) i tylko po niektórych produktach (np. czekolada, kakao, marynaty, przyprawy).
Promieniowanie słoneczne powoduje okresową poprawę u większości chorych, u części natomiast (ok. 20%) może powodować zaostrzenie zmian, spowodowane prawdopodobnie wysoką temperaturą i dużą wilgotnością powietrza. U około 60 – 70% młodych kobiet zmiany trądzikowi ulegają pogorszeniu w okresie przedmiesiączkowym.
Objawy kliniczne trądziku
Stałym objawem u chorych z trądzikiem jest mniej lub bardziej nasilony łojotok. W trądziku zwyczajnym zawsze obecne są zaskórniki. Różnie nasilony odczyn zapalny w otoczeniu zaskórników prowadzi następnie do rozwoju wykwitów zapalnych: grudek i krost. U części chorych dochodzi do powstawania zmian głębszych, w skórze i tkance podskórnej. Są to nacieki zapalne i cysty, które po ustąpieniu z reguły pozostawiają blizny.
Blizny potrądzikowe mogą być następstwem nawet małych, zapalnych grudek. Mogą one być dwojakiego rodzaju: zanikowe lub przerosłe. Niewielkie grudkowe zmiany pozostawiają z reguły blizny zanikowe, keloidy (blizny przerosłe) powstają jako następstwo zmian naciekowych i guzowatych. W zależności od charakteru dominujących zmian wyróżniamy różne postacie kliniczne trądziku.
Jeżeli przeważają zmiany niezapalne – zaskórniki, mówimy o trądziku zaskórnikowym, jeżeli większość wykwitów to grudki i krostki – o trądziku grudkowo-krostkowym. Trądzik ropowiczy charakteryzuje się występowaniem zmian naciekowych, guzowatych, torbieli i cyst. W trądziku bliznowcowym po ustępowaniu zmian zapalnych dochodzi do powstawania przerosłych blizn W zależności od liczby wykwitów określa się trądzik jako łagodny lub średnio nasilony.
Trądzik odwrócony, odmiana trądziku ropowiczego, charakteryzuje się występowaniem zmian naciekowych z przetokami w okolicach narządów płciowych, dołów pachowych i pachwin.
Postacie kliniczne trądziku
- trądzik zaskórnikowy,
- trądzik grudkowo-krostkowy,
- trądzik ropowiczy,
- trądzik guzkowy,
- trądzik skupiony,
- trądzik odwrócony,
- trądzik bliznowcowy.
Leczenie trądziku
Trądzik jako choroba przewlekła wymaga leczenia długotrwałego - przez wiele miesięcy a nawet lat. Leczenie zależy od postaci klinicznej trądziku. Poza izotretinoiną nie ma żadnego leczenia przyczynowego. Wszystkie pozostałe metody leczenia prowadzą do usuwania objawów procesu chorobowego.Podstawą terapii trądziku jest odpowiednia pielęgnacja i leczenie miejscowe, wystarczające nawet u 60% pacjentów. U pacjentów wymagających leczenia systemowego, właściwa pielęgnacja jest niezbędnym czynnikiem uzupełniającym.
Trądzik młodzieńczy, fot. panthermedia
Właściwa pielęgnacja
Odpowiednia pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia u większości pacjentów z nasilonym łojotokiem i zmianami zaskórnikowymi i często jest czynnikiem wystarczającym do osiągnięcia zadowalających efektów leczniczych. Konieczny jest właściwy dobór preparatów do typu skóry: silniejszych, zawierających większe stężenie substancji aktywnych, do skóry ze znacznie nasilonym łojotokiem i łagodniejszych, do skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia. W pielęgnacji skóry trądzikowej wykorzystujemy szereg dermokosmetyków zawierających substancje o działaniu komedolitycznym (przeciwzaskórnikowym) i przeciwzapalnym.
Do substancji tych należą a – i β – hydroksykwasy, polihydroksykwasy i inne substancje pochodzenia roślinnego. Do a-hydroksykwasów należą: kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, jabłkowy. Głównym przedstawicielem β–hydroksykwasów jest kwas salicylowy. Dzięki odblokowywaniu zaczopowanych przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych substancje te ułatwiają odpływ łoju i zmniejszają jego gromadzenie wewnątrz gruczołów łojowych.
Leczenie miejscowe
Jeżeli występuje więcej zmian zapalnych: grudkowych i krostkowych, stosujemy silniejsze preparaty o działaniu komedolitycznym i przeciwbakteryjnym: kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu i retinoidy, a także antybiotyki. Ważne jest stosowanie preparatów leczniczych na całą powierzchnię chorobowo zmienionej skóry.
Leczenie systemowe
W przypadku bardziej nasilonych zmian zapalnych stosujemy leczenie ogólne. Do najczęściej stosowanych metod należy leczenie hormonalne (antyandrogenowe) i antybiotykoterapia, a w najcięższych przypadkach, zwłaszcza jeśli odchodzi do nasilonego procesu bliznowacenia, leczeniem z wyboru jest izotretinoina. Jest ona jedynym lekiem działającym na wszystkie (poza hormonalnym) mechanizmy odgrywające rolę w patogenezie trądziku. Powoduje ona wybitne zmniejszenie wydzielnia łoju, działa komedolitycznie, redukuje liczbę bakterii P. acnes, działa przeciwzapalnie.