Zaloguj
Reklama

Trądzik młodzieńczy

Autorzy: dr n. med. Anna Pura-Rynasiewicz
Kobieta, kwiaty
Fot. ojoimages
Kobieta, kwiaty
(5)

Trądzik młodzieńczy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dermatologa. Występuje u zdecydowanej większości osób między 11 a 30 rokiem życia.

Reklama

Szczyt zapadalności przypada u dziewcząt między 14 -17 rokiem życia, u chłopców nieco później, między 16 -19 rż. Zmiany trądzikowe z reguły ustępują w ciągu kilku lat, ale bywa także, że utrzymują się bardzo długo, nawet po 30 roku życia. Zmiany trądzikowe dotyczą głównie okolic o największym zagęszczeniu gruczołów łojowych, tzn. twarzy (99%), pleców (90%), klatki piersiowej (78%), ale mogą również występować na barkach, ramionach i pośladkach.

W patogenezie trądziku znaczącą rolę odgrywają zmiany hormonalne i czynniki genetyczne, które prowadzą do powiększania gruczołów łojowych i zwiększonego wytwarzania łoju oraz zwiększonego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które powoduje czopowanie ujść gruczołów łojowych. W następstwie dochodzi do zwiększenia kolonizacji mieszka przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes i szeregu reakcji immunologicznych prowadzących do powstawania nacieków zapalnych.

Czynniki biorące udział w patogenezie trądziku

  • Czynniki genetyczne
  • Wzrost aktywności androgenów
  • Przerost gruczołów łojowych z towarzyszącym łojotokiem
  • Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych
  • Kolonizacja mieszka przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes
  • Stan zapalny i odpowiedź immunologiczna

Czynniki genetyczne

Trądzik młodzieńczy częściej dotyczy osób, u których stwierdzono rodzinne występowanie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zmian skórnych u dziecka, którego oboje rodzice mieli trądzik, wynosi 50%.

fot. pantherstock

Rola hormonów

W okresie pokwitania wzrasta aktywność męskich hormonów płciowych (androgenów), które są głównymi hormonami stymulującymi wzrost gruczołów łojowych i wydzielanie łoju. Najaktywniejszą pochodną androgenową w pobudzaniu gruczołów łojowych jest dihydrotestosteron (DHT) powstający na skutek redukcji testosteronu przez enzym 5-α-reduktazę. Receptory dla DHT znajdują się w skórze, mieszkach włosowych i gruczołach łojowych.\

W patogenezie trądziku odgrywa przede wszystkim rolę zwiększenie wrażliwości narządów docelowych na działanie androgenów i ich obwodowy metabolizm w gruczołach łojowych, a nie bezwzględny wzrost stężenia androgenów w krążeniu. U osób z trądzikiem stwierdza się większe stężenie 5-α-reduktazy w obrębie gruczołów łojowych i nasilenie wytwarzania DHT w obrębie tzw. okolic łojotokowych (twarz, plecy, klatka piersiowa).

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze