Zaloguj
Reklama

Szansa dla chorych na AMD - rusza nowy program lekowy!

Przyjmowanie zastrzyków
Fot. medforum
Przyjmowanie zastrzyków
(0)

Cierpisz na AMD - zwyrodnienie plamki żółtej? Nowy program lekowy, to szansa dla Ciebie!

Reklama

Plamka żółta

Plamka żółta odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie prawidłowego widzenia. W obrębie plamki żółtej znajduje się największe skupisko czopków, odpowiadających za ostre widzenie. Wraz z wiekiem, na skutek starzenia się organizmu i coraz wolniejszych przemian komórkowych, procesy naprawcze w plamce żółtej są coraz wolniejsze.

Czym jest AMD?

AMD (z ang. age ralated macular degeneration) to związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka. Wyróżnia się dwie zasadnicze formy AMD - tzw. Suchą i mokrą. Forma sucha występuje częściej. Nazywana jest również formą zanikową, ponieważ charakteryzuje się obumieraniem fotoreceptorów w oku, co stopniowo prowadzi do pogorszania wzroku. Postać mokra, znana w literaturze jako wysiękowa występuje znacznie rzadziej. Wywoływana jest przez nadmierną kruchość naczyń krwionośnych siatkówki. Forma wysiękowa może doprowadzić do utraty wzroku już w przeciągu kilku tygodni!

Program lekowy

Programy lekowe to bezpłatne specjalistyczne formy leczenia wybranych chorób, najnowocześniejszymi dostępnymi lekami. Terapia leczenia AMD, którą podciągnięto pod program lekowy, oparta jest na podaży zastrzyków zawierających specjalnie wyselekcjonowane białka anty-VEGF.  Zadaniem białek anty-VEGF jest nie dopuszczenie do nieproporcjonalnego rozrastania się naczyń krwionośnych pod siatkówką.  Przerośnięte naczynia powodują obrzęk plamki żółtej,co zmniejsza pole widzenia.

Jak zgłosić się do programu?

Zgłoszenie się jest niezwykle proste. Po pierwsze - zgłoś się do okulisty, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem  Zdrowia. Okulista wykona podstawowe badanie wzroku (ostrość, dno oka, angiografia, OCT) - badania zdecydują o zakwalifikowaniu do programu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze