Zaloguj
Reklama

Świńska grypa znowu powraca do Polski!

Przeziębienie u mężczyzn
Fot. medforum
Przeziębienie u mężczyzn
(0)

Co roku sezon grypowy powoduje, że wielu z nas zaczyna odczuwać objawy panoszącego się wirusa. Niestety, w ostatnich latach żniwo zaczęły zbierać wirusy ptasiej i świńskiej grypy. O świńskiej grypie było głośno w ubiegłym roku, kiedy szalała za naszą wschodnią granicą. Dziś grasuje w granicach naszego Państwa.

Reklama

AH1N1 czyli świńska grypa

Świńska grypa wbrew pozorom to nie choroba tylko trzody chlewnej. Świńska grypa jest mutacją znanego wirusa grypy A/H1N1v, który  w latach 2009-2010 groził pandemią (epidemią na całą Ziemię).  Świńska grypa początkowo dotykała tylko trzodę chlewną.

Wirus atakował układ oddechowy świń, wywołując typowe grypopodobne objawy.  Pierwsze wzmianki o świńskiej grypie pojawiły się blisko sto lat temu, bo w latach 30 XX wieku. Wtedy to, wirus atakował tylko świnie. Niestety, na przestrzeni lat doszło do szeregu mutacji, które spowodowały, że wirus zaczął atakować również ludzi. Pierwsze zachorowania u ludzi odnotowano w Meksyku w 2009 roku, stąd świńska grypa znana jest również jako „Meksykanka” lub „grypa Meksykańska”.

 

Pandemia?

Dane liczbowe są bezlitosne. Od 2009 roku zachorowania potwierdzono niemal we wszystkich krajach wszystkich kontynentów.  11 czerwca 2009 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię świńskiej grypy, ogłaszając tym samym najwyższy stopień zachorowalności.

 

fot. pantherstock

 

Objawy - czyli na co zwrócić uwagę

Do symptomów świńskiej grypy zalicza się : brak apetytu, bardzo wysoką temperaturę, ból gardła, ból mięśni, kaszel, dreszcze, nudności, dezorientację i omdlenia.  Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych i osób z zaburzeniami immunologicznymi.

 

Świńska grypa  w Polsce

Jak do tej pory w Polsce odnotowano trzynaście przypadków świńskiej grypy.  Jedenaście osób przebywa w szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze