Świńska grypa znowu powraca do Polski!

Co roku sezon grypowy powoduje, że wielu z nas zaczyna odczuwać objawy panoszącego się wirusa. Niestety, w ostatnich latach żniwo zaczęły zbierać wirusy ptasiej i świńskiej grypy. O świńskiej grypie było głośno w ubiegłym roku, kiedy szalała za naszą wschodnią granicą. Dziś grasuje w granicach naszego Państwa.
AH1N1 czyli świńska grypa
Świńska grypa wbrew pozorom to nie choroba tylko trzody chlewnej. Świńska grypa jest mutacją znanego wirusa grypy A/H1N1v, który w latach 2009-2010 groził pandemią (epidemią na całą Ziemię). Świńska grypa początkowo dotykała tylko trzodę chlewną.
Wirus atakował układ oddechowy świń, wywołując typowe grypopodobne objawy. Pierwsze wzmianki o świńskiej grypie pojawiły się blisko sto lat temu, bo w latach 30 XX wieku. Wtedy to, wirus atakował tylko świnie. Niestety, na przestrzeni lat doszło do szeregu mutacji, które spowodowały, że wirus zaczął atakować również ludzi. Pierwsze zachorowania u ludzi odnotowano w Meksyku w 2009 roku, stąd świńska grypa znana jest również jako „Meksykanka” lub „grypa Meksykańska”.
Pandemia?
Dane liczbowe są bezlitosne. Od 2009 roku zachorowania potwierdzono niemal we wszystkich krajach wszystkich kontynentów. 11 czerwca 2009 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię świńskiej grypy, ogłaszając tym samym najwyższy stopień zachorowalności.
fot. pantherstock
Objawy - czyli na co zwrócić uwagę
Do symptomów świńskiej grypy zalicza się : brak apetytu, bardzo wysoką temperaturę, ból gardła, ból mięśni, kaszel, dreszcze, nudności, dezorientację i omdlenia. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych i osób z zaburzeniami immunologicznymi.
Świńska grypa w Polsce
Jak do tej pory w Polsce odnotowano trzynaście przypadków świńskiej grypy. Jedenaście osób przebywa w szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- wirus,
- świńska grypa,
- ah1n1