Zaloguj
Reklama

Suplementy diety - wspólna akcja 12 polskich instytutów

Owoce źródłem witamin
Fot. medforum
Owoce źródłem witamin
(0)

Czy suplementy diety w codziennym  życiu zajmują ważne miejsce? Czy rzeczywiście tak wielu Polaków nie wyobraża sobie bez nich życia? Jak jest naprawdę z suplementami i dlaczego nie należy z nimi przesadzać - na te i inne pytania postarało się odpowiedzieć zrzeszenie 12 polskich instytutów. 

Reklama

Wszechobecne reklamy zachęcające do spożywania suplementów diety, obiecują, że nasze zdrowie po ich zastosowaniu diametralnie się poprawi. Jedząc suplementy osiągniesz mega erekcję, twój wzrok stanie się „sokoli”, skóra gładka i jedwabista a włosy lśniące i błyszczące. Niestety, prawda często odbiega od reklamowego wyobrażenia.  Pamiętajmy - suplementy diety to… nic innego jak żywność. Nie są to środki spożywcze, które leczą.

Ze względu na rosnące spożycie suplementów, 12 polskich instytutów postanowiło pokazać, czym naprawdę jest przemysł bazujący na suplementach. Wśród popularyzatorów wiedzy dot. prawdziwych właściwości suplementów, znalazły się takie instytuty jak:  Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Leków, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Rada Reklamy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. Obecne działania są kontynuacją działań, które w październiku ubiegłego roku zapoczątkował GIS, wysyłając listy do 315 producentów i dystrybutorów suplementów diety, celem zwrócenia ich uwagi na nierzetelność reklam specyfików.

Jak wygląda spożycie suplementów diety w Polsce? Okazuje się, że z roku na rok rośnie w zastraszającym tempie. Jak wskazują Krejpcio i wsp. (2013), którzy przebadali grupę studentów pod kątem suplementacji diety znanymi z reklamy środkami, aż 61% młodych osób przyznało, że spożywa je regularnie.

Jak powinniśmy spożywać suplementy? Przede wszystkim „z głową” i nie „na chybił trafił”. Pamiętajmy, że to co działa „na wszystko”, zazwyczaj nie działa zbyt dobrze. Suplementy diety w żaden sposób nie leczą, są tak naprawdę zwykłą żywnością, tyle, że w formie tabletek, drażetek czy proszków. Przekraczanie dziennego spożycia suplementów, może grozić poważnymi problemami zdrowotnymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ocena powszechności spożycia suplementów diety w wybranych grupach studentów Evaluation of the prevalence of dietary supplement consumption in selected groups of students Zbigniew Krejpcio 1,2/, Halina Staniek 1/, Ada Chmielewska 1/

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze