Zaloguj
Reklama

Suche i zniszczone włosy - jak temu zaradzić?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Pielęgnacja cery
Fot. shutterstock
Pielęgnacja cery
(0)

Przeciętny człowiek ma na ciele 5 milionów włosów (z tego ok. 150 tysięcy znajduje się na głowie), które rosną z szybkością 0,37- 0,44 m/dobę, przez kilka lat, a następnie wypadają i na ich miejsce wyrastają nowe.

Reklama

Na fazy wzrostu włosa wpływ mają hormony. Przykładowo estrogeny zmniejszają czynność gruczołów łojowych i działają stymulująco na wzrost włosa. Występują pewne różnice pomiędzy płcią – u mężczyzn włosy mogą rosnąć nieco szybciej.
 
Włosy pomagają człowiekowi w utrzymaniu ciepła oraz chronią np. oczy przed np. kurzem obecnym w powietrzu. Zmiana ich właściwości, takich jak gęstość, zabarwienie, grubość, połysk, może wskazywać na obecność choroby w organizmie.
 
Włosy głowy mają duże  znaczenie psychospołeczne dla każdego człowieka, ponieważ są ozdobą, w szczególności kobiet. Włosy, aby pełniły swoje role jak najlepiej i wyglądały ładnie i zdrowo, potrzebują szczególnej troski, w przeciwnym razie będą one suche i zniszczone.
 
Suchość włosa jest oznaką braku w nim odpowiedniej zawartości wody i natłuszczenia.
Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się: nadmierne mycie i suszenie, stres, zabiegi fryzjerskie (farbowanie/dekoloryzacja), klimatyzację w miejscu pracy lub w domu, anoreksję i choroby tarczycy.
 
Jak możemy zadbać o włosy w domu? Przede wszystkim unikajmy częstego suszenia ich suszarką. Włosy, które schną w naturalny sposób, nie są narażone na gorące powietrze, które może uszkadzać barierę ochronną włosa. Należy unikać słońca i chlorowanej wody w basenie, ponieważ powoduje to zwiększenie wysuszenia włosa.

Prawidłowe czynności wykonywane dla  pielęgnacji włosów suchych to:

  • odpowiednie odżywienie włosa (dobierz odpowiednią maseczkę do włosów suchych, dostępne w każdej drogerii lub sama wykonaj taką w domu, stosuj 2 razy w tygodniu),
  • unikanie codziennego mycia suchych włosów, ponieważ częste mycie pozbawia włosy ochronnej warstwy lipidowej,
  • mycie włosów letnią wodą ( im chłodniejsza woda,tym lepiej domknięte łuski włosa),
  • rezygnacja z produktów do stylizacji włosów (np. z  lakier, żelu, pianki) – zawierają one substancje wysuszające włosy,
  • regularne podcinanie końcówek włosów (co ok. 6 tygodni),
  • odpowiednie szczotkowanie (źle dobrana szczotka do włosów np. plastikowa lub metalowa, może szkodzić włosom).
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze