Zaloguj
Reklama

Skóra w ciąży

Autorzy: Justyna Giemlik
Ciąża
Fot. panthermedia
Ciąża
(5)

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, w którym cały jej organizm w krótkim czasie przechodzi ogromną metamorfozę. Macierzyństwo i okres ciąży to jedne z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety.

Reklama

Rozstępy są to zmiany skórne początkowo sinoczerwone gładkie, najczęściej podłużne, a następnie blade zagłębienia powłok. Mogą one pojawiać się w każdej okolicy ciała, lecz najczęściej występują w okolicy brzucha, ud, na piersiach i pośladkach. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję dwóch rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie. Rozstępy dotykają około 90% kobiet w ciąży.

Przyczyna powstawania rozstępów nie została do tej pory dokładnie poznana. Wśród najpopularniejszych teorii ich powstania wymienia się działanie hormonów, błędy dietetyczne prowadzące do szybkiego przyrostu masy ciała, zmniejszoną wrażliwość na rozciąganie, a nawet uwarunkowania genetyczne. Szacuję się, że problem rozstępów dotyka nawet 8 na 10 kobiet w ciąży. Niewłaściwa dieta, uboga w mikro i makroelementy również może być przyczyną powstawania rozstępów.

Leczenie rozstępów jest bardzo trudne, dlatego trzeba robić wszystko, żeby nie dopuścić do ich powstania. Czynne uprawianie sportu i bogata w minerały dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia zmian poprzez wzmocnienie mięśni brzucha, redukcję tkanki tłuszczowej i uelastycznienie tkanek. Rozstępy jeśli się już pojawią to praktycznie ich usunięcie jest niemożliwe.

Zajście w ciąże powinno być sygnałem do podjęcia odpowiednich kroków zapobiegających powstawaniu rozstępów. Ostatnim sygnałem świadczącym o pojawieniu się rozstępów jest swędzenie skóry na brzuchu i biodrach pojawiające się około piątego miesiąca życia. Objaw ten oznacza, że powłoki nie wytrzymują napięcia powiększającego się brzucha i lada moment pojawią się na niej szpecące rozstępy.

Wyróżnia się dwie fazy rozstępów:

- Faza I zwana zapalną, przeważa w niej komponenta zapalna, rozstępy mają kolor czerwony, czerwono winny lub czerwono niebieski, są równolegle ułożone, jeżeli w tej fazie zaczniemy kurację są większe szanse na ich usunięcie bądź zminimalizowanie

- Faza II zwana zanikową, następuje pozorna regeneracja rozstępów, czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu, na tym etapie można poprawić stan skóry ale nie da się ich zlikwidować ich w 100%


Na rynku kosmetycznym istnieje wiele specjalnych linii preparatów dla kobiet w ciąży mających zapobiegać powstawaniu zmian skórnych. Najpopularniejsze są kremy ujędrniające, mające zwiększać ilość kolagenu i elastyny w tkankach miękkich oraz dodatkowo obkurczać naczynia krwionośne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway "W oczekiwaniu na dziecko" Dom Wydawniczy Rebis 1997r.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze