Zaloguj
Reklama

Savoir-Vivre, Sztuka Dyplomacji i Dobrego Tonu

Autorzy: Monika Mierzwa, okładka: Zysk i S-ka
Dłoń
Fot. ojoimages
Dłoń
(5)

Niniejsza książka to praktyczny przewodnik dla każdego, kto chce na stałe wprowadzić do swojego życia zwyczaje i zachowania z tak zwanych salonów dyplomatycznych. Jest ona próbą dostosowania tych wszystkich pięknych form kontaktów międzyludzkich, wypracowanych na przestrzeni lat i ujętych w formie protokołu dyplomatycznego, do możliwości i potrzeb życia codziennego.

Reklama

 

Autor Piotr Kuspys, doktor nauk o polityce. Specjalizuje się w stosunkach międzynarodowych i dyplomacji. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami ustnymi i pisemnymi jako tłumacz dyplomatyczny. Ponadto wykłada w katedrze UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest korespondentem BBC world Service.

Od wielu lat uczestniczy w spotkaniach, rozmowach i uroczystościach międzynarodowych z udziałem głów państw, szefów rządów i oficjalnych delegacji różnego szczebla w charakterze tłumacza lub eksperta.

Jest autorem wielu prac naukowych i artykułów o charakterze publicystycznym. Zatem czerpiąc z doświadczenia wybitnych dyplomatów i znawców oraz własnej wiedzy, doradza nie tylko, jak należy się zachować w określonych sytuacjach, by pozostawić po sobie wyłącznie dobre wrażenie i osiągnąć zamierzone przez siebie cele, ale także udziela wskazówek dotyczących pielęgnowania relacji międzyludzkich i troski o własny wizerunek.

Książka podzielona jest chronologicznie na kilka tematów. Począwszy od omówienia protokołu dyplomatycznego, ustawienia stołów, nakryć na stolach, kolejności serwowania dań a skończywszy na sztuce wiązania krawata. Znajdziemy w niej również kilka ciekawych informacji o rodzajach alkoholu i sposobie ich częstowania.

Kolejne rozdziały dotyczą zasad jakie funkcjonują w savoir-vivre w kontaktach międzyludzkich, czyli jak się witać, kto pierwszy i w jakiej sytuacji podaję rękę, jaki dobrać strój do sytuacji, co mówić a czego nie wypada wypowiadać itp.

Mała poręczna lekcja stylu i klasy dla nie wymagających ale z całą pewnością bardzo przydatna.

Reklama
(5)
Komentarze