Sauna - na czym to polega? cz.I

Wizyta w saunie przynosi wiele pozytywnych efektów zdrowotnych. Pomaga w zrelaksowaniu organizmu oraz uspokaja nerwy i psychikę. Jak korzystać z tego dobrodziejstwa, tak aby sobie nie zaszkodzić? Podpowiadamy jak się przygotować oraz o czym warto pamiętać.
Aspekty zdrowotne
Pozytywne efekty zdrowotne sauny można wyliczać bez końca. Wysoka temperatura powietrza pobudza układ krwionośny, zwiększa tętno i wpływa na odpowiednie dotlenienie organizmu. Mięśnie rozluźniają się, dzięki czemu łagodzą się stany zapalne i zmniejsza ból. Przyspieszeniu ulegają procesy metaboliczne, w skutek czego organizm pozbywa się szkodliwych toksyn. Sauna wpływa pozytywnie również na układ kostny: dzięki poprawie rozciągliwości i elastyczności tkanek łącznych oraz zwiększeniu lepkości płynu stawowego, wzrasta zakres ruchliwości stawów. Podczas użytkowania saun parowych, następuje inhalacja płuc i oczyszczenie górnych dróg oddechowych. Bez względu na rodzaj sauny, zwiększa się pojemność płuc oraz wzrasta ogólna odporność organizmu. Korzystanie z sauny szczególnie polecane jest osobom cierpiącym na nerwice, nerwobóle, reumatyzm oraz przewlekłe nieżyty dróg oddechowych.
Czy może zaszkodzić?
W razie wszelkich wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować w następujących przypadkach:
- ostra niewydolność nerek i wątroby,
- grzybica skóry;
- nadciśnienie tętnicze,
- schorzenia, którym towarzyszy gorączka (np. grypa),
- miesiączka (zwłaszcza gdy krwawienie jest obfite),
- świeżo przebyty zawał serca.
Jak się przygotować oraz o czym warto pamiętać?
Jeżeli sauna posiada indywidualny regulamin korzystania, warto zapoznać się z nim przed wizytą. Istnieją jednak zasady uniwersalne, o których warto pamiętać:
- Tuż przed wizytą nie spożywać alkoholu ani obfitych posiłków.
- Zabrać ze sobą 2 ręczniki oraz klapki.
- Przed wejściem dokładnie umyć ciało pod prysznicem.
- Zostawić w szatni zegarek, komórkę oraz biżuterię.
Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam na optymalne korzystanie z dobrodziejstwa sauny. Na początku dobrze jest zapoznać się z obiektem. Warto poprosić obsługę o oprowadzenie i omówienie poszczególnych pomieszczeń. Wykwalifikowany personel może udzielić nam cennych rad, dostosowanych do naszych potrzeb.
fot. pantherstock
Z reguły najkorzystniej jest zacząć od sauny najsłabszej, zwłaszcza jeżeli nie uczęszczamy regularnie. W samej saunie radzi się wybierać na początek stopnie (ławki) niższe, na których temperatura jest również niższa.
Przed wejściem do sauny należy zdjąć klapki, ponieważ materiał, z których są wykonane, może pod wpływem temperatury uwalniać szkodliwe substancje. Do sauny fińskiej (tzw. suchej) nie powinno się wchodzić w stroju kąpielowym. Elastyczny materiał, z którego jest on wykonany, uciska tkanki, przez co nie tylko nie możemy w pełni korzystać z dobroczynnych efektów temperatury, ale może to wręcz spowodować skutek odwrotny. Można natomiast owinąć ciało ręcznikiem. Bardzo ważne jest, aby siadając w saunie, nie dotykać ławek gołym ciałem. Do tego właśnie może posłużyć nam drugi ręcznik, który należy rozłożyć tak, abyśmy mogli wybrać wygodną dla nas pozycję. Wyjątkiem jest sauna parowa (mokra), w której miejsce siedzące spłukujemy zamontowanym w saunie prysznicem.
Ciekawą ofertą są rytuały saunowe, przygotowywane przez profesjonalnych saunamistrzów. Na pokaz składają się: muzyka, taniec oraz wysoka temperatura, ubogacona egzotycznymi aromatami. Jest to uczta nie tylko dla ciała, ale i dla ducha.