Zaloguj
Reklama

Relacja z debaty o zdrowiu kobiet - Zdrowa kobieta, silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza...

Autorzy: ExpertPR Consultancy, informacja prasowa, zdjęcia: ojoimages
Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(0)

Kobiety o sobie myślą w ostatniej kolejności. Zawsze jest ktoś ważniejszy, zawsze jest coś pilniejszego do zrobienia. Na swoje sprawy, a przede wszystkim na swoje zdrowie, nigdy nie mamy czasu. 

Reklama

Jak słusznie zauważa Jolanta Fajkowska, nawet w samolocie, instrukcja zakładania masek tlenowych mówi, żeby najpierw założyć maskę sobie, a potem dziecku. Tak samo ze zdrowiem, kobiety muszą o nie dbać, robić badania, żeby mogły zajmować się domem, rodziną, pracą. „Chciałabym, żebyśmy my kobiety nauczyły się egoistycznego myślenia o sobie, żebyśmy później mogły pomagać innym. Silna matka to silne dziecko, a zdrowa kobieta to silna Polska” przekonywała Jolanta Fajkowska podczas debaty o zdrowiu kobiet, która odbyła się w Sejmie RP pod takim właśnie hasłem „Zdrowa kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. Debata, pod patronatem Marszałka Sejmu RP Ewy Kopacz i Wicemarszałka Senatu RP Maria Pańczyk-Pozdziej, odbyła się przed Dniem Matki i w przeddzień Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem. W debacie uczestniczył Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, parlamentarzyści, politycy, autorytety medyczne i znane Polki.

Wszyscy podkreślali jak ważną rolę odgrywa kobieta we współczesnym świecie i debatowali nad tym, jak zmienić rzeczywistość i zachęcić panie do dbałości o zdrowie. Na spotkanie przybyło blisko 200 osób z całej Polski, które reprezentowały organizacje zajmujące się profilaktyką zdrowotną, samorządy i instytucje państwowe . okazji podejmowania tematów ważnych szczególnie dla kobiet, macie Państwo drzwi otwarte i moją pełną sympatię.” – tak rozpoczęła konferencję Ewa Kopacz Marszałek Sejmu RP, która objęła patronatem to wydarzenie. „Chciałbym, aby Dzień Matki był Dniem Zdrowej Matki, Zdrowej Kobiety” – dodał poseł Jerzy Ziętek z Sejmowej Komisji Zdrowia, inicjator spotkania. W debacie wzięli udział eksperci medyczni z dziedziny ginekologii i pediatrii, którzy zwracali uwagę, jak ważna jest profilaktyka, że jest polisą na zdrowie w przyszłości. Podkreślono także, że temat profilaktyki powinien być poruszany od najmłodszych lat, rozmowa o zdrowiu w domu powinna być czymś zupełnie naturalnym, a nie tabu, również o zdrowiu intymnym.

„Aktywność, odpowiedzialność, to coś, co kobiety od lat mają w genach. Kobieta odpowiedzialna, to kobieta, która dba o swoje zdrowie, nie zapomina o badaniach profilaktycznych i chcemy dzisiaj o tym przekonać Polki.” – powiedziała Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet. „Dzisiejsza konferencja to wielka pochwała dla profilaktyki i to jest niezwykle ważne. Ciągle mówimy o tym za mało. Świadomość społeczeństwa i świadomość lekarzy wciąż nie jest zadowalająca” – dodała prof. Anna Dobrzańska, Krajowy Konsultant ds. Pediatrii. „Profilaktyka jest podstawowym narzędziem w walce z nowotworami, o tym jesteśmy przekonani. Działania edukacyjne, które są podstawowym działaniem profilaktycznym musimy zaczynać już od najmłodszych lat. Im szybciej małym dziewczynkom będziemy to wpajać, tym szybciej i łatwiej urośnie w nich świadomość profilaktyki” – przekonywał poseł Jerzy Ziętek.

„Puśćmy sygnał w Polskę do kobiet, że jeżeli naprawdę kochają swoje dzieci i chcą być odpowiedzialne, muszą być silne, a żeby mogły być silne, muszą być zdrowe. Bo jak chorują, to nie będą mogły opiekować się swoimi dziećmi, a to się przełoży na przyszłość naszych dzieci. Ja chciałabym wystąpić z apelem do wszystkich kobiet, matek i jeszcze tych, które będą matkami, żeby właśnie takie myślenie reprezentowały, bo w tym momencie w pełni będziemy kobietami” – apelowała senator Helena Hatka Elementem profilaktyki pierwotnej są szczepienia, które państwo powinno finansować dziewczętom, o tym, że szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu otworzyły nową erę w profilaktyce raka szyjki macicy mówiła prof. Alicja Chybicka, senator RP.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze