Zaloguj
Reklama

Rekonwalescencja po zapaleniu płuc

Rentgen płuc
Fot. Shutterstock
Rentgen płuc
(4)

Każdy kto przeszedł zapalenie płuc wie jak trudno jest wrócić do codziennych czynności związanych np. z aktywnością fizyczną czy chociażby zajmowaniem się domem. Sprawa może wydawać się banalna, gdyż wyleczyliśmy się, zatem siła powinna automatycznie do nas wrócić. Niestety w przypadku zapalenia płuc nie jest to takie proste. Choroba może być wywołana przez wirusy lub bakterie. O ile przy wirusowym zapaleniu płuc często leczenie kończy się w domu, tak przy bakteryjnym zdarza się, że pacjent może trafić nawet do szpitala. Warto pamiętać, że choroba nigdy nie jest obojętna dla organizmu.    

Reklama

Leczenie zapalenia płuc

Zdarza się, że choroba zaczyna się niepozornie. Ze zwykłej i powszechnej grypy nasze samopoczucie z dnia na dzień diametralnie się może pogorszyć i skończyć na zapaleniu płuc. Są także przypadki nagłych zachorowań na zapalenie płuc, gdzie choroba dosłownie ścina z nóg. Niedoleczone albo źle leczone zapalenie oskrzeli może przybrać charakter ostry, a następnie przeistoczyć się w zapalenie płuc. Ciekawostką jest, że istnieje coś takiego jak poszpitalne zapalenie płuc. Na czym ono polega? Możemy być leczeni na jedno schorzenie, niezwiązane z drogami oddechowymi, ale jeżeli po przyjęciu do szpitala po 48 godzinach wystąpiło u nas zapalenie płuc to znaczy, że mamy do czynienia ze szpitalnym zapaleniem płuc.

Leczenie zapalenia płuc jest zazwyczaj długotrwałe i trwa co najmniej 2 tygodnie. Wielu pacjentów leczonych antybiotykami nie od razu zdrowieje, z tego względu, że bakterie są coraz to bardziej oporne na wiele leków i czasami trzeba podać pacjentowi kilka antybiotyków by mógł wyzdrowieć. W warunkach szpitalnych pacjent jest pod stałą obserwacją i jeżeli leczenie tego wymaga, a w większości przypadków tak – stosowana jest dodatkowo nebulizacja. Polega ona na podawaniu pacjentowi leków wziewnych przy użyciu tlenu i nebulizatora.

Niedoleczone zapalenie płuc może nieść za sobą wiele niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Przy chorobie należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody oraz odpoczynku. Zapalenia płuc nie powinniśmy traktować jak grypy. To bardzo poważna choroba, która może doprowadzić do śmierci.

Odpoczynek po zapaleniu płuc to podstawa

W momencie zakończenia choroby warto byłoby zostać jeszcze kilka dni w domu, by dojść do siebie i pozwolić sobie na odpoczynek. Jeżeli byliśmy w szpitalu z powodu zapalenia płuc to złym pomysłem będzie na dzień po wypisie pójście do pracy. Organizm odbył właśnie długą i meczącą walkę z chorobą i potrzebuje odpoczynku. Nie powinien on polegać na ciągłym przesiadywaniu przez komputerem czy telewizorem. Teraz potrzebujesz dużo snu oraz spokoju. Staraj się unikać sytuacji stresowych, nie podejmuj od razu po chorobie aktywności fizycznej, stopniowo „wracaj do codziennych aktywności”. Jeżeli uprawiasz sport lub prowadzisz nerwowy tryb życia to powinieneś zwolnić. Warto w tym czasie zainwestować w sen, który jest bardzo dobrym lekarstwem.

Gdy poczujesz się już całkiem dobrze po chorobie to mimo wszystko cały czas unikaj przeciągów, staraj się stosować zdrową dietę oraz śpij regularnie, bez zarywania nocy. Organizm potrzebuje teraz dużo siły do regeneracji. Zapalenie płuc jest tak poważną chorobą, że nawet gdy czujemy się już w pełni sił, to ciało nadal pamięta co mu było. Niestety dochodzenie do pełnego zdrowia po chorobie może trwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Podczas rekonwalescencji warto unikać miejsc gdzie jest duże skupisko ludzi. Nie chodzi tu o całkowitą izolację i odcinanie się od społeczeństwa, ale miejsca takie jak galerie handlowe, zatłoczone dworce czy przychodnie pełne pacjentów przepełnione są bakteriami. Najzwyklejszy kontakt z kichnięciem może sprawić, że znowu zachorujemy jeżeli nasz układ odpornościowy nie odbudował się na tyle dobrze, by ponownie ochronić organizm przez kolejną infekcją.


fot. panthermedia

O czym warto pamiętać:

  • jeżeli uprawiasz sport to wracaj do aktywności fizycznej stopniowo,
  • w ciągu dnia po odbytej chorobie możesz odczuwać zmęczenie, to normalne, powoli wrócisz do sił i zdrowia,
  • jeżeli zauważyłeś u siebie świsty w płucach czy krtani po chorobie to nie lekceważ tego, a zgłoś się do pulmonologa – lekarza specjalisty od płuc (jednym z powikłań po zapaleniu płuc może być pojawienie się astmy oskrzelowej),
  • unikaj przeciągów,
  • jedz i pij zdrowo, nie przemęczaj się,
  • po zapaleniu płuc kaszel może utrzymywać się od kilku do kilkunastu tygodni – nie jest to powód do zmartwień, ale o wszystkim informuj lekarza, jeżeli kaszel jest uporczywy i duszący zgłoś się niezwłocznie na wizytę,
  • po zapaleniu płuc warto nawet do obowiązków domowych wracać stopniowo, proste czynności mogą jeszcze męczyć, dlatego pamiętaj o rozsądnym powracaniu „do siebie”,
  • staraj się nie robić po zapaleniu płuc remontu, twoje płuca potrzebują jeszcze trochę odpoczynku i nie mają jeszcze siły na wdychanie chemikaliów czy pyłów,
  • jeżeli palisz papierosy to staraj się maksymalnie ograniczyć, a najlepiej rzuć palenie.

Jeżeli lekarz przepisał leki wziewne to stosuj się do zaleceń jakie otrzymałeś. To bardzo ważne i wszelkie kwestie związane z stosowaniem tych leków konsultuj z lekarzem, nie rób nic sam i nie decyduj sam o dawkowaniu.

Powrót do zdrowia po zapaleniu płuc to długa droga. Choroba bardzo często odbiera nam całą energię. W najtrudniejszych momentach w czasie choroby pacjent może czuć się tak słabo, że przejście kilku metrów czy wykonanie paru wdechów może stanowić dla niego ogromny wysiłek. Pamiętać należy jednak, że jeżeli rozsądnie podejdziemy do tematu rekonwalescencji po chorobie to powoli wszystko wróci do normy.

Pacjentom po zapaleniu płuc zaleca się często stosowanie inhalacji. Dobrym pomysłem na relaks a zarazem „zdrowe oddychanie” będzie korzystanie z grot solnych, które mają mikroklimat podobny do nadmorskiego. Czyste powietrze w grocie odpręża i wspomaga leczenie wielu chorób jak astmy, nieżytów górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok czy niedoczynności tarczycy a nawet nerwicy i łuszczycy.

W przypadku pojawienia się objawów sugerujących nawrót choroby należy skontaktwać się jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu. Powikłania po chorobie mogą mieć nieodwracalne lub bardzo poważne skutki. 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze