Zaloguj
Reklama

Recenzja książki: Sztuka życia, Medytacja Vipassana

Autorzy: Monika Mierzwa, okładka: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Sztuka życia
Fot. wyd. Zysk i S-ka
Sztuka życia
(4)

„Na świecie nie zapanuje spokój, jeśli każdy człowiek z osobna nie osiągnie pokoju wewnętrznego”, takimi oto słowami i pięknym obrazem drzewa na okładce książki zachęca autor William Hart do zagłębienia się w tajniki medytacji Vipassana według Śri Satya Narayana Goenka.

Reklama

Vipassana w języku palijskim oznacza wgląd – widzenie rzeczy takimi, jakimi są naprawdę. Nie jest ślepą wiarą ani filozofią i nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek zorganizowaną religią lub ruchem religijnym. To metoda praktyczna, której celem jest oczyszczenie umysłu, usunięcie napięć i negatywnych uczuć, sprawiających, że czujemy się nieszczęśliwi. Vipassana jest jedną z najstarszych indyjskich technik medytacji. 2500 lat temu została na nowo odkryta przez Gotamę Budde i następnie nauczana przez niego jako uniwersalne lekarstwo na powszechne dolegliwości. Początkowo rozkwitała w Indiach. Stopniowo jednak ulegała zniekształceniom, aż straciła swą skuteczność i zanikła w kraju, gdzie się narodziła. Na szczęście sąsiadująca z Indiami Birma zachowała Vipassanę przez tysiąclecia w jej oryginalnej formie. Od 1969 roku znów powróciła do Indii, gdzie znajduje głęboki odzew.

Nauczycielem medytacji Vipassana jest Śri Satya Narayan Goenka oraz jego asystenci. Kursy odbywają się regularnie w licznych ośrodkach w Indiach oraz w wielu krajach na całym świecie. Biorą w nich udział osoby pochodzące z wszystkich środowisk społecznych, niezależnie od rasy, kasty, wykształcenia oraz statusu społecznego i materialnego. Przez dziesięć dni uczestnicy kursu mieszkają razem w harmonii i łączy ich wspólny cel przyswojenia tego starożytnego, duchowego skarbu Indii.

Tyle tytułem wstępu. Spisana przez Williama Harta Sztuka życia jest pierwszą przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców książką, która szczegółowo opisuje Vipassanę według nauk Śri S.N. Goenki. Pozycja ta jest nie tyle instrukcją obsługi naszego ciała i ducha zgodnie z wspomnianą techniką medytacyjną ale ciekawą lekturą napisaną w formie dialogu narratora z czytelnikiem.  William Hart wprowadza nas w tajniki filozofii starożytnych Indii zaczynając od opowieści i szeregu pytań, które często sobie zadajemy na przestrzeni naszego życia.  Jest wiele pozycji na rynku traktujących o podobnej tematyce gdyż w dzisiejszym świecie, pełnym zabiegania i stresu, jest na to ogromne zapotrzebowanie. Czy zatem Sztuka życia wyróżnia się czymś szczególnym na tle innych książek? Myślę, że ta pozycja jest mi bardzo bliska. Zdecydowanie podoba mi się formuła dotarcia do czytelnika jaką przyjął autor. Ponadto jest niezwykle lekka i szybko się ja czyta a treści w niej zawarte są przystępne dla każdego.

Polecam ta lekturę wszystkim, którzy interesują się filozofią życia reprezentowaną przez Indie ale nie tylko. Jeśli Twoje życie utknęło w ciemnym punkcie i nie wiesz jak się wydostać z tej niemocy to jest to dobra lektura, która pomoże Ci znaleźć prawdziwe źródło cierpienia, nauczy akceptować to czego zmienić nie można oraz co najważniejsze, napełni Cię pozytywnym myśleniem.  Życzę miłego czytania.

Reklama
(4)
Komentarze