Zaloguj
Reklama

Recenzja książki - Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Odpoczynek w parku
Fot. ojoimages
Odpoczynek w parku
(4)

Książka Doroty Gromnickiej “Jak zbudować poczucie własnej wartości?” to niezwykła podróż w głąb samego siebie. Książka podzielona jest na na cztery części. Dzięki temu jest przejrzysta, a treści są uporządkowane.

Reklama

Pierwsza część dostarcza nam wiedzy na temat poczucia własnej wartości - w kontekście teoretycznym. Dowiadujemy się z niej, jak kształtuje się poczucie własnej wartości oraz co może oznaczać zafałszowane poczucie. Druga część to diagnoza samego siebie, czyli odpowiedź na pytanie: jak postrzegamy siebie, jaki jest stan naszej wartości. Część trzecia praktyczna - najważniejsza - to odpowiedź na pytanie jak budować poczucie własnej wartości? Na początku zostają poruszone kwestie planowania budowy lub ulepszenie obrazu samego siebie.

Przedstawione zostały tutaj zasady, narzędzia, techniki oraz etapy, dzięki którym możemy zacząć starania o lepszą samoocenę. W części czwartej - studium przypadków - przedstawione zostają historie ludzi, którzy podjęli walkę o lepsze życie. Dlaczego można polecić książkę Doroty Gromnickiej? Wyczerpująco przedstawia temat jakim jest praca nad poczuciem własnej wartości. W rzetelny sposób ukazuje czym jest poczucie własnej wartości. Każdy z nas ma swoją własną definicję - po przeczytaniu książki dociera do nas, że to co zaliczamy do naszego poczucia własnej wartości to niewielki wycinek tego, co nią naprawdę jest. Nie zdajemy sobie sprawy jakie obszary życia dotyka ta delikatna kwestia. Nie wiemy, dlaczego w naszym życiu pewne sprawy nie toczą się tak jak powinny.

fot. SamoSedno

Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego jest źle, skąd biorą się porażki. U podstaw wszystkich problemów leży to, co nosimy w sobie - nasze doświadczenia, przeżycia (nie zawsze dobre), nawet z najmłodszych lat. Te wszystkie sytuacje nas kształtują i decydują o tym, jak będzie wyglądało nasze życie. Książka Gromnickiej ukazuje także jak wielki wpływ na nasze poczucie własnej wartości ma rodzina i relacje z otoczeniem.

Wyniesione z domu doświadczenia to podstawy naszej samooceny. Poruszany jest także temat zafałszowanego poczucia własnej wartości - ukrywanie się pod maską pewnego siebie człowieka, który w środku pozostawiony jest sam sobie i odgrywa tylko narzucone mu role. Zawarte w książce ćwiczenia to doskonała okazja do zatrzymania się na chwilę i wsłuchania w swoje potrzeby. Kilka trudnych pytań do samego siebie to podróż do różnych zdarzeń i sytuacji - nie zawsze przyjemnych. Jednak dzięki temu jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski i iść dalej. Niektóre z ćwiczeń wymagają sporo czasu - ale warto go poświęcić, bo robimy to dla siebie! Budowanie poczucia własnej wartości odnosi się głównie do szacunku do samego siebie, dbania o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną.

Należy pomyśleć o swoich przyzwyczajeniach, nawykach - czy zawsze są dobre? Czy szanujemy siebie wystarczająco? Czy poświęcamy sobie czas? Czy wsłuchujemy się w siebie? Odpowiedź sobie na te wszystkie pytania a na koniec zadaj ostatnie - czy chciałbyś, aby osoba, którą kochasz była tak traktowana? Nie? To jesteś na dobrej drodze do zmiany lub ulepszenia poczucia własnej wartości. Aby osiągnąć sukces zacznij lubić siebie - to niezaprzeczalnie pierwszy krok do lepszego życia.

Reklama
(4)
Komentarze