Zaloguj
Reklama

Ratowanie życia innym - I Ty możesz pomóc!

Autorzy: Physio-Control, informacja prasowa, zdjęcia: ojoimages
Apteczka
Fot. ojoimages
Apteczka
(0)

Nagłe Zatrzymanie Krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, czego wynikiem jest ustanie krążenia krwi oraz niedotlenienie organizmu człowieka. W następstwie czego po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Warto wiedzieć jak w takiej sytuacji postępować by uratować komuś życie.

Reklama

NZK może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia i to zarówno w zakładzie pracy, sklepie jak i w kinie czy na dworcu.  W odróżnieniu od zawału, któremu towarzyszy ostry ból w klatce piersiowej, u osoby z NZK zanika oddech i regularny puls, poszkodowany traci przytomność.

Każdy z nas może ocalić komuś życie
Większość ludzi nie wie, jak postępować w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia. Niestety, oczekując na przybycie fachowej pomocy medycznej, tracimy cenny czas. Aby uratować osobę, u której wystąpiło NZK, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Układamy nadgarstek jednej ręki na środku mostka poszkodowanego, nadgarstek drugiej ręki kładziemy na pierwszym, splatamy palce obu rąk i uciskamy na głębokość 5 - 6 cm.

Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej, łączymy uciski z 2 oddechami ratowniczymi. Co jakiś czas sprawdzamy czy poszkodowany zaczął prawidłowo oddychać. Jeśli nie, kontynuujemy resuscytację. Gdy tylko mamy możliwość użycia specjalnego sprzętu ratującego życie, to szanse na przeżycie osoby z NZK wzrastają. Automatyczny defibrylator poddaje mięsień sercowy elektrycznym wstrząsom i przywraca jego prawidłowy rytm.

 


fot.ojoimages
 

Automatyczny defibrylator zewnętrzny
Jeszcze kilka lat temu na całym świecie osobami uprawnionymi do przeprowadzenia defibrylacji byli tylko lekarze. Dziś sprzęt do zautomatyzowanej defibrylacji może być używany przez każdą osobę, będącą świadkiem wypadku, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy. Przenośne defibrylatory są jedynym dostępnym narzędziem, pozwalającym uratować chorego, u którego wystąpiło migotanie komór w warunkach pozaszpitalnych.

 Szybka defibrylacja zwiększa szansę przeżycia w 3 na 4 przypadki Nagłego Zatrzymania Krążenia. Nie bójmy się zatem sięgnąć po defibrylator. To nic skomplikowanego. Wbudowany komputer analizuje stan poszkodowanego i ocenia czy defibrylacja jest wskazana.

Po uruchomieniu urządzenia, użytkownik cały czas jest prowadzony przez wyraźne instrukcje głosowe. Aby móc używać sprzętu nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie medyczne - wyjaśnia Dominik Orchel specjalista ds. AED.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze