Zaloguj
Reklama

Przygotowanie do podroży pod względem zdrowotnym cz. 2

Autorzy: lek.med. Patrycja Nowak
Podróż, walizki
Fot. ojoimages
Podróż, walizki
(0)

Przed wyjazdem w podróż zagraniczną, szczególnie w tropikalne zakątki świata warto przygotować się, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych.  Jedną z form ochrony sa szczepienia. Oprócz tego nalezy przestrzegac pewnych zasad, m.in. dotyczących odzywiania się czy unikania wysokich temperatur.

Reklama

Oprócz szczepień ochronnych pamiętać należy o pewnych środkach ostrożności oraz zasadach, których należy przestrzegać będąc już na miejscu. Mianowicie należy zwracać uwagę na jedzenie i wodę. Pamiętajmy, że należy pić wyłącznie wodę butelkowaną lub napoje z puszki, spożywać potrawy gorące, zaraz po ich przygotowaniu, nie należy spożywać surowych owoców morza, jeśli chodzi o warzywa i owoce należy pamiętać, aby je wcześniej dokładnie umyć i obrać.

Wiele owadów w krajach tropikalnych przenosi różne choroby, między innymi: żółtą febrę, malarię, gorączkę denga, japońskie zapalenie mózgu. Dlatego należy korzystać ze środków odstraszających komary, warto przed wyjazdem zaopatrzyć się również w moskitiery, a przebywając na powietrzu chronić się przed ewentualnymi ukłuciami, stosując ubranie zakrywające większą część ciała.

Kolejnym zagrożeniem dla zdrowia jest wysoka temperatura, nadmierna ekspozycja na słońce może mieć groźne dla zdrowia następstwa. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej ochronie pod postacią kremów z odpowiednio wysokim filtrem, należy unikać  przebywania na słońcu między godzinami 11 a 15. Niezmiernie ważne jest spożywanie dużej ilości płynów. Ograniczyć należy również wysiłek fizyczny, który również naraża nasz organizm na ryzyko odwodnienia .

Dodatkowe wskazówki dla osób wybierających się w wysokie góry: należy pamiętać, aby wspinając się jednego dnia nie pokonywać zbyt dużych wysokości, a przed osiągnięciem trzech tysięcy metrów zrobić dzień odpoczynku, aby organizm zaadoptował się do obniżonej zawartości tlenu w powietrzu.

Po powrocie, jeśli zauważysz u siebie następujące objawy: gorączka, bóle mięśni i głowy, jeśli miałeś kontakt z chorobą zakaźną wskazana jest konsultacja z lekarzem medycyny podróży. Rozważyć należy również taką wizytę w przypadku osób chorujących na choroby przewlekłe, szczególnie gdy czas przebywania w krajach tropikalnych był długi, to znaczy powyżej trzech miesięcy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze