Zaloguj
Reklama

Przeprost stawu kolanowego

Autorzy: Marta Wiśniewska
Omówienie etapów rehabilitacji
Fot. medforum
Omówienie etapów rehabilitacji
(4)

Przeprost stawu kolanowego to wada, która bardzo często pojawia się po rekonstrukcji więzadła ACL. Kolano staje się niestabilne oraz towarzyszy mu częsty ból. Wynika to głównie z zaniechania rehabilitacji lub nieudanej operacji. Przeprost polega na wygięciu kolana na więcej niż 10° w stosunku do wyprostowanej nogi.

Reklama

Aby lepiej zrozumieć na czym polega przeprost kolana, warto przeanalizować budowę stawu kolanowego.

Kolano jest zbudowane z nasady kości udowej, rzepki oraz nasady kości piszczelowej. Łączą się one ze sobą i umożliwiają zginanie kończyny. W jego skład wchodzą również różnego rodzaju więzadła, utrzymujące kończynę w jednej linii i ograniczające zakres ruchów. Jeśli jednak więzadła są zbyt luźne lub uszkodzone, nie mogą one dostatecznie stabilizować stawu kolanowego - powoduje to ustępowanie kolana.

Uszkodzenie więzadeł najczęściej ma miejsce podczas uprawiania sportów kontaktowych (koszykówka, piłka nożna, hokej itd.), ale może być także wynikiem gwałtownych ruchów m.in. podczas wypadku motocyklowego lub gry w tenisa ziemnego.
Najczęściej zrywanym więzadłem kolanowym jest ACL (więzadło krzyżowe przednie). Ma ono budowę dwupęczkową - pęczki są przyczepione do kości piszczelowej oraz udowej. Jego funkcją jest stabilizacja stawu oraz połączenie dwóch kości. Do ocenienia szkód wywołanych urazem w stawie kolanowym wykorzystuje się 2 badania:

  1. Test szuflady przedniej

Przeprowadza się go przy zgiętym kolanie pod kątem 90°. Lekarz obejmuje rękami tylną nasadę goleni, kciuki umieszcza na wysokości szpary stawowej. Następnie porusza dłońmi w tył i przód, aby ocenić stopień rozluźnienia więzadła. Jest to jednak badanie trudne do zrealizowania ze względu na bardzo silny ból towarzyszący urazowi kolana.

 fot. pantherstock

  1. Test Lachmana

Dużo bardziej wiarygodny oraz łatwiejszy do wykonania. W tym badaniu lekarz obejmuje jedną ręką goleń, a drugą stabilizuje nasadę kości udowej tak. Kolano powinno być zgięte przy ok. 20°. Następnie porusza dłońmi w przód i w tył.

Leczenie pooperacyjnego przeprostu sprowadza się jedynie do ponownej rehabilitacji.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Diagnostyka kliniczna uszkodzeń więzadeł krzyżowych stawu kolanowego” - Grzegorz Adamczyk
    Carolina Medical Center, Warszawa

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze