Zaloguj
Reklama

Plastry antykoncepcyjne – informacje dla pacjentek

Autorzy: dr Zofia Polska
Plastry antykoncepcyjne – informacje dla pacjentek
Fot. medforum
(4)

Antykoncepcyjny system transdermalny stanowi jedną z najbardziej nowoczesnych hormonalalnych metod zapobiegania ciąży. W treści artykułu znajdują się podstawowe informacje, dzięki którym każda pacjentka może zaznajomić się z zasadami działania plastrów antykoncepcyjnych.

Reklama

Antykoncepcyjny system transdermalny – jaki jest jego mechanizm działania?

Antykoncepcyjny system transdermalny jest nowoczesną formą antykoncepcji w postaci plastrów antykoncepcyjnych, które uwalniają hormony. Zawierają one estrogen oraz progestagen. Hormony te, uwalniane dzięki aplikowanym plastrom, są następnie wchłaniane przez skórę i przenikają do krwioobiegu. Tym samym skutecznie zapobiegając ciąży. Ich działanie podobne jest jak w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej. Uwalniane do krwioobiegu przez 24 godziny na dobę hormony nie dopuszczają do owulacji, czyli możliwości zapłodnienia. Hormony powodują zmiany w składzie śluzu szyjkowego utrudniając plemnikom prawidłową migrację, jak również zmiany w błonie śluzowej uniemożliwiające ewentualną implantację zarodka. W związku z tym, iż plastry  antykoncepcyjne stosowane są od stosunkowo niedawna, brak jest jeszcze wielu konkretnych danych na temat działań niepożądanych, skutków ubocznych i innych.

Plastry antykoncepcyjne – skuteczność

Skuteczność tej metody jest porównywalna z doustną antykoncepcją hormonalną. Znaczne obniżenie skuteczność systemu transdermalnego obserwuje się u kobiet o masie ciała równej lub powyżej 90 kg. Nie do końca poznana jest jeszcze przyczyna takiego stanu rzeczy. Przypuszcza się, iż powodem jest nadmierne rozcieńczenie dawki wchłanianych hormonów w zwiększonej całkowitej objętości wody w organizmie lub też zbyt dużą ilością tkanki podskórnej. Metodę tę odradza się kobietom ważącym powyżej 90 kg. Niepowodzenia w przypadku stosowania tej metody są najczęściej spowodowane błędami popełnianymi w czasie stosowania plastrów. W celu zapewnienia odpowiedniej skuteczności działania tego systemu konieczne jest stosowanie się do zasad ich użytkowania.

Plastry antykoncepcyjne – rozpoczęcie stosowania

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu jakiejkolwiek antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji lekarskiej oraz przeprowadzenia podstawowych badań (badania analityczne krwi, badanie ginekologiczne, badanie piersi). Plastry antykoncepcyjne wydawane są wyłącznie na receptę lekarską. Jeżeli kobieta uprzednio nie stosowała żadnej antykoncepcji i w związku z tym nie ma konieczności przechodzenia z jednej metody na drugą, wówczas przyklejenie pierwszego plastra z opakowania powinno nastąpić w pierwszych 24 godzinach krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet, szczególnie u tych z zaburzeniami hormonalnymi, nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką mogą pojawiać się nieznaczne plamienia. Nie uznaje się ich jednak za pierwszy dzień miesiączki. Plaster należy nakleić dopiero wtedy, gdy pojawi się krwawienie. Istnieje możliwość nałożenia plastra w późniejszych dniach miesiączki jednak pierwsze siedem dni wymaga wówczas stosowania równocześnie dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze