Zaloguj
Reklama

Pierwsza pomoc – ilustrowany poradnik Adama Mikołajczaka

Współautorzy: okładka: Wydawnictwo Publicat
Pierwsza pomoc
Fot. wyd. Publicat
Pierwsza pomoc
(0)

Okładka mówi sama za siebie „ Dzięki tej książce możesz uratować komuś życie”. Faktem jest, że to prawda. Moim zdaniem każda osoba powinna w swoim życiu przestudiować taką książkę, która w przejrzysty sposób przedstawi nam jak można w prosty sposób uratować drugą osobę przed zagrożeniem zdrowia lub życia.

Reklama

W książce znajdziemy najczęstsze przypadki, w których udzielana jest pierwsza pomoc, takie jak: wypadki, omdlenia, skaleczenia, urazy, zatrzymanie akcji serca, zawał, udar i inne. Być może dla niektórych udzielenie drugiej osobie pierwszej pomocy na samą myśl budzi strach, jest to u większości naturalny odruch. Jednak po przeczytaniu poradnika, będziemy czuli się pewniej oraz możemy potraktować lekturę jako zaliczone szkolenie z zakresu wiedzy teoretycznej na temat udzielania pierwszej pomocy. Dokładny opis sytuacyjny, ilustracje i wskazówki czego przede wszystkim NIE należy robić z poszkodowanym są zawarte w książce.

Dodatkowym atutem podręcznika jest to, iż rozmieszczenie graficzne ilustracji dla ludzkiego oka jest bardzo przyswajalne. Nie wyobrażam sobie czytać długiego monologu na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która mogłaby zawierać np. 10 stron opisu. W podręczniku jasno jest opisana sytuacja, objawy, postępowanie oraz czego „NIE WOLNO robić!”. Pomiędzy tekstem znajdują się ilustracje z dokładnym przedstawieniem  zaistniałej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.  Na sam koniec autor umieścił słowniczek, w którym znajdziemy wyjaśnienia wszystkich schorzeń, chorób i pojęć stosowanych w podręczniku. Słowniczek stanowi dodatkowe uzupełnienie wiedzy dla czytelnika.

Książka jest napisana językiem bardzo zrozumiałym. Nie znajdziemy tutaj pojęć typowo medycznych, którymi na co dzień posługują się lekarze lub ratownicy medyczni. To prosty opis działań, które kolejno należy wykonać w celu niesienia pomocy drugiej osobie.

W dzisiejszych czasach nieudzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym jest karalne. Niestety bardzo wiele osób podchodzi do sprawy z „przymrużeniem oka”. Jeżeli ja nie pomogę, na pewno znajdzie się ktoś inny, kto pomoże, ja nie muszę. Otóż -Muszę!-.

Każdy obywatel ma obowiązek w razie zagrożenia zdrowia lub życia innych osób udzielić pierwszej pomocy. Książka mam nadzieję przybliży Państwu omawianą tematykę i wzbudzi w Was instynkt niesienia pomocy innym. Pamiętajmy życie ludzkie jest bezcenne, a pomocy może potrzebować każdy z nas. Nikt nie zna losu, jaki jest dla nas zapisany. Być może to nam będzie udzielana kiedyś pierwsza pomoc. Na pewno korzystnym by dla nas było, by uczynił to ktoś, kto ma wiedzę w tej dziedzinie.

Czyta się go naprawdę przyjemnie i z zaciekawieniem. Dla osób, które mają już wiedzę na temat pierwszej pomocy, będzie to utrwalenie zdobytych wcześniej informacji. Dla osób, które stykają się z tematyką pierwszej pomocy po raz pierwszy, będzie to ciekawe doświadczenie, które dzięki ilustracjom i ciekawym opisie stanie się bardziej realistyczne. Zachęcam do lektury podręcznika. Uważam, że w dzisiejszych czasach każdy powinien posiadać wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Reklama
(0)
Komentarze