Zaloguj
Reklama

Ortoreksja u kobiet

Autorzy: Katarzyna Kurek
Śniadanie
Fot. ojoimages
Śniadanie
(5)

Zdrowie odżywianie jest bardzo ważnym elementem naszego życia, jednak czasem zbyt mocne przywiązywanie wagi do tego, co jemy, może przerodzić się w obsesję i wtedy jest już postrzegane, jako choroba.

Reklama

Przyczyną występowania zaburzenia może być chęć poczucia „iluzjonistycznego” bezpieczeństwa – możliwość zapobiegania chorobom lub pragnienie całkowitej kontroli nad swoim życiem, w celu eliminacji nieprzewidywalności.

Ortoreksja zaczyna się z reguły niewinnie. Nikt nie postrzega nadmiernej dbałości o własne zdrowie i dietę, jako coś szkodliwego. Problem zaczyna się wtedy, kiedy ortorektyk zaczyna myśleć tylko i wyłącznie o swoim jadłospisie, a cały wolny czas poświęca poszukiwaniom informacji na temat zdrowej żywności. Osoba cierpiąca na ortoreksję kupuje tylko w sklepach ze zdrową żywnością, zaniedbuje swoją pracę, rodzinę i przyjaciół, poświęcając się wyłącznie swojemu zdrowemu menu.

Jedząc posiłek ortorektyk dokładnie przelicza kalorie i składniki odżywcze w zjadanym pożywieniu. Charakterystycznymi zachowaniami chorych na ortoreksję są również: unikanie spożywania wspólnych posiłków z rodziną, kolekcjonowanie dużej ilości książek o zdrowym odżywianiu lub nie jedzenie „na mieście”.

Choroba staje się groźna szczególnie wtedy, gdy chora osoba narzuca sobie tak restrykcyjną dietę, że prowadzi ona do wyniszczenia organizmu oraz pojawiają się zaburzenia psychiczne. Dlaczego w społeczeństwie pojawia się coraz więcej ortorektyków? Wszystko dzieje się za sprawą mediów i szeroko rozpowszechnianym, coraz to nowszym dietom i sposobom odżywiania – diety antyrakowe, antyzawałowe, antyalergiczne. W telewizji możemy znaleźć, co najmniej kilka programów dotyczących zdrowej kuchni oraz liczne programy informujące nas, jak różne pokarmy wpływają na nasze zdrowie. Sklepy ze zdrową żywnością stają się coraz bardziej dostępne i zachęcają różnorodnością naturalnych produktów.

W prasie mamy szeroki wybór gazet dotyczących zdrowia we wszystkich jego aspektach. Jak odnaleźć się w „modzie na zdrowe odżywianie” tak, aby nasza chęć do dbania o swoje posiłki nie przerodziła się w chorobę? Pamiętać należy, że „perfekcyjny posiłek” nie zawsze zapewni nam zdrowie i jak ze wszystkim, trzeba znać umiar. Kiedy czasem mamy ochotę na coś mniej zdrowego, jak hamburger czy pizza, to nie powinniśmy sobie odmawiać przyjemności z jedzenia, a już na pewno nie wzbudzajmy w sobie zbędnego poczucia winy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze