Zaloguj
Reklama

Opiekunowie osób przewlekle chorych mogą liczyć na wsparcie

Autorzy: Hanna Szymkiewicz, Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat”
Fot. Seni
(5)

W Polsce coraz więcej osób opiekuje się swoimi rodzicami lub przewlekle chorymi bliskimi we własnych domach. Ze wszystkich sił starają się właściwie dbać o swoich podopiecznych. Robią to w sposób intuicyjny, nie zawsze właściwie, co przypłacają utratą własnego zdrowia. Już ponad 100 000 opiekunów, będąc w takiej sytuacji, skorzystało z bezpłatnego poradnika „Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu?” wydanego w ramach ogólnopolskiego projektu „Damy Radę”.

Reklama

Jest za kwadrans dziesiąta, słoneczne czwartkowe przedpołudnie. W biurze Fundacji dzwoni telefon. To Pan Stanisław, sądząc po głosie - siedemdziesięciolatek. Nieśmiało pyta, czy dodzwonił się do fundacji „Razem Zmieniamy Świat”. W aptece usłyszał, że można tu zamówić bezpłatny poradnik „Damy Radę” dotyczący opieki nad osobą przewlekle chorą w domu. Pilnie potrzebuje wszelkich informacji na ten temat. Jego żona, po nagłym udarze, przebywa  w szpitalu. Jest przytomna, ale nie może chodzić i wymaga opieki. Niedługo zostanie wypisana ze szpitala i Pan Stanisław zastanawia się, co wtedy będzie? Jak ma się zająć swoją żoną? Przecież to ona zawsze dbała o niego i o cały dom.  Teraz to Pan Stanisław będzie musiał wszystkim się zająć. „Dla żony jestem gotowy na wszystko, tylko niech ktoś mi powie, co robić.” – mówi.


To częsta reakcja u osób, które dzwonią do Fundacji. Trudno się dziwić. Kiedy z dnia na dzień musimy przeorganizować swoje życie, by zająć się swoim bliskim, który dotąd cieszył się dobrym zdrowiem, często pojawia się lęk, czy podołamy nowym obowiązkom. W takich chwilach wszelkie informacje są na wagę złota. Pan Stanisław otrzymał już swój egzemplarz poradnika. Zadzwonił do Fundacji, chwalił wskazówki w nim zawarte, m.in. te dotyczące przystosowania mieszkania do potrzeb osoby niesamodzielnej, informacje o przysługującej mu pomocy. Dzięki poradnikowi  wiedział, na jaką opiekę pielęgniarską może liczyć jego żona oraz gdzie powinien się zwrócić i jakich formalności dokonać, żeby ją uzyskać. Jak sam stwierdził: „Ktoś, kto nigdy nie opiekował się osobą chorą, która nie może się samodzielnie poruszać, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak trudno jest wykonywać – zdawałoby się proste – codzienne czynności typu zmiana piżamy, zmiana pościeli, mycie zębów, ciała i okolic intymnych.”


Z myślą o takich osobach powstał poradnik „Damy Radę”. Zawiera on wskazówki pomocne zarówno w opiece nad osobą obłożnie chorą, jak i w opiece nad osobą częściowo samodzielną. W pierwszym przypadku bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja i profilaktyka przeciwodleżynowa, ponieważ odleżyny to jeden z najpoważniejszych problemów osób długotrwale unieruchomionych. W drugim przypadku ważne jest konsekwentne mobilizowanie do aktywności i wspieranie samodzielności podopiecznego. Jeśli zaczniemy taką osobę wyręczać, bo tak jest dla nas łatwiej, szybciej i sprawniej, to po pewnym czasie nasz podopieczny nie będzie miał motywacji do podejmowania wysiłku na własną rękę i jego stan – zarówno fizyczny, jak i psychiczny – zacznie się pogarszać. Często rodzina nie ma jednak takiej świadomości i dlatego tak ważna jest edukacja opiekunów.

ZAMÓW BEZPŁATNE PRÓBKI

fot. materiały prasowe klienta


Jeśli np. opiekun nie wie, jak prawidłowo przemieszczać chorego, może mu bardziej zaszkodzić niż pomóc, a dodatkowo może nadwyrężyć swój kręgosłup. W takich przypadkach ktoś, kto miał pełnić rolę opiekuna, sam może wymagać opieki. Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, Fundacja – oprócz poradnika – przygotowała również filmy instruktażowe. Są one dostępne na stronie internetowej projektu „Damy Radę” i cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród rodzin, ale także wśród uczniów szkół medycznych i profesjonalnych opiekunów.
Wiele osób samotnie zmaga się z codzienną opieką nad swoimi bliskimi, bez jakiejkolwiek pomocy. Wystarczy wejść na dowolne forum internetowe, żeby uświadomić sobie, jak bardzo wyczerpuje ich to fizycznie i emocjonalnie. To pokazuje, jak niezbędne są działania na ich rzecz. Zwłaszcza, że w obliczu starzejącego się społeczeństwa coraz więcej rodzin będzie musiało zmierzyć się z opieką nad swoimi rodzicami czy niesamodzielnymi bliskimi.


Znając  projekt „Damy Radę” możemy właściwie przygotować się do opieki i uniknąć wielu błędów.

 

Bezpłatny poradnik „Damy Radę” można zamówić na stronie damy-rade.info lub telefonicznie pod numerem 801 105 555.

Projekt „Damy Radę” został zainicjowany przez Fundację TZMO „Razem Zmieniamy Świat” i ma na celu edukacyjne wspieranie osób na co dzień sprawujących opiekę nad osobami niesamodzielnymi i przewlekle chorymi w domu.

Seni, wspiera opiekunów osób niesamodzielnych www.seni.pl
Reklama
(5)
Komentarze