Zaloguj
Reklama

Omdlenia latem – pierwsza pomoc

Autorzy: Karolina Grzechowiak
Upał
Fot. shutterstock
Upał
(5)

Lato to czas wakacji i beztroskiej zabawy. Jednak nie możemy zapomnieć o naszym zdrowiu. Wysokie temperatury sprawiają, że nasz organizm szybciej się męczy. Następstwem tego są częste omdlenia. Jak im zapobiegać i co robić, aby ograniczyć ich występowanie? Poznaj kilka łatwych sposobów, aby sobie z nimi radzić.

Reklama

Co to jest omdlenie?

Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności. Osoba po omdleniu sama odzyskuje przytomność.

Najczęstsze przyczyny omdleń

Przyczyną występowania omdlenia jest niedotlenienie. Do naszego mózgu trafia zbyt mało powietrza. Omdlenie może się pojawić w skutek zbyt intensywnych emocji np., kiedy odczuwamy strach lub złość. Kolejną przyczyną może być zbyt długo trwający, silny ból np. głowy. Częste i długie przebywanie w pozycji stojącej również może spowodować omdlenie. Wykonywanie gwałtownych ruchów, może być niebezpieczne.

Zbyt szybkie podniesienie się z pozycji leżącej może przyczynić się do zasłabnięcia. Poważnym powodem wystąpienia osłabienia to tzw. hipowolemia. Występuje, kiedy jest zbyt mało ilości krwi w naczyniach krwionośnych np. podczas krwotoków lub odwodnienia. Przyjmowanie niektórych leków, również może powodować omdlenia. Różnego rodzaju choroby serca i układu krążenia mogą być przyczyną zasłabnięć np. zatorowość płucna, zwężenie aorty, zaburzenia rytmu serca czy choroba niedokrwienna serca. Upały, które nam doskwierają przyczyniają się do częstszych zasłabnięć. Wysokie temperatury działają niekorzystnie na nasz organizm.

Wcześniejsze objawy

Zasłabnięcie może poprzedzać występowanie kilku innych objawów. Taka osoba może odczuć uderzenia gorąca, uczucie nudności lub nawet słyszeć dziwne dźwięki. Zawroty głowy jak i zaburzenia pola widzenia to kolejne z objawów, które mogą poprzedzać omdlenia.

Pierwsza pomoc – co robić?

W gruncie rzeczy pierwsza pomoc nie jest trudna, każdy z nas przy odrobinie chęci i determinacji umie ją wykonać. Przede wszystkim należy wynieść osobę, która omdlała z pomieszczenia lub jeśli jest to nie możliwe zapewnić dopływ świeżego powietrza. Należy ułożyć poszkodowanego na plecach, a ręce położyć wzdłuż ciała. Wtedy powinniśmy ocenić funkcje życiowe.

fot. ojoimages

Trzeba udrożnić drogi oddechowe, poprzez ułożenie głowy do tyłu. Potem musimy obserwować funkcję oddechową, przez 10 sekund powinniśmy usłyszeć dwa oddechy. Pomocna jest również pozycja, w której uniesiemy nogi poszkodowanego do góry. Jeśli osoba nie ocknie się, musimy wezwać pogotowie ratunkowe. Gdy posiadamy doświadczenie lub kurs udzielania pierwszej pomocy i wiemy jak to zrobić powinniśmy pomóc. Czekając na pogotowie możemy sami wykonać np. masaż serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze