Zaloguj
Reklama

Oliwki na zdrowie!

Autorzy: Marcin Rokita
Warzywa
Fot. ojoimages
Warzywa
(5)

Mimo, że więcej uwagi zwraca się oliwię z oliwek, oliwki są jednymi z najbardziej korzystnych owoców roślin dla naszego zdrowia. Technicznie klasyfikowane są, jako owoce drzewa europeaVoor Ole, które są zbierane we wrześniu, ale dostępne przez cały rok. Stanowią pikantny dodatek do sałatek, dań z mięsa i drobiu, a także oczywiście, pizzy.

Reklama

Choć powszechnie uznawane za zawierające wysoką ilość tłuszczów (80-85 % kalorii pochodzących z tłuszczu), to jest on jak najbardziej korzystny dla naszego organizmu. Wszystko przez to, że zawierają jednonasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo dostarczają niewielką ilość niezbędnego kwasu linolowego, oraz niewielką ilość, kwasów omega3. Wysoka zawartość tych tłuszczów wiąże się z obniżonym ryzykiem zapadania na choroby układu krążenia, a to za sprawą zmniejszenia stężenia frakcji cholesterolu LDL, co przyczynia się do obniżenia ryzyka chorób serca.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w oliwkach i oliwie z oliwek mogą się przyczynić do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Kwas oleinowy znajdujący się w oliwkach, wchłania się do ciała i transportowany jest do naszych komórek, gdzie zmienia wzory sygnalizacji na poziomie błony komórkowej. Te zmiany w błonie komórkowej wpływają na obniżenie poziomu ciśnienia krwi. Oliwki wykazują korzystny wpływ dla układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nerwowego, mięśniowo-szkieletowego,immunologicznego i układu pokarmowego. Wszystko to za sprawą zawartych w nich przeciwutleniaczy i substancji przeciwzapalnych.

fot. ojoimages

Przeciwutleniacze pomagają nam uniknąć niepotrzebnych problemów spowodowanych stresem oksydacyjnym. „ Stres oksydacyjny " to sytuacja, w której nasze komórki nie są wystarczająco chronione przed uszkodzeniem tlenu i stresu oksydacyjnego. Oliwki są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, witaminy E, a także zawierają niewielkie ilości minerałów, antyoksydantów, takich jak selen i cynk. Być może najlepiej przebadanym przeciwutleniaczem, który znajduje się w oliwkach jest oleuropeina. Występuje ona wyłącznie w oliwkach Spożycie oleuropeiny powoduje zmniejszenie utleniania frakcji cholesterolu LDL, zmiatania tlenek azotu (wolne rodniki) w celu obniżenia kilku markerów stresu oksydacyjnego, oraz chroni przed nimi komórki nerwowe.

Przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości oliwek stanowią naturalną ochronę przed rakiem, ponieważ przewlekły stres oksydacyjny i przewlekłe zapalenia mogą być kluczowym czynnikiem w rozwoju raka. Jednym z mechanizmów łączących spożycie oliwek ochroną przed rakiem są nasze geny. Przeciwutleniacze w oliwkach mają specjalną zdolność do ochrony kwasy dezoksyrybonukleinowego ( DNA). Ochrona DNA przed wolnymi rodnikami oznacza lepszą aktywność komórek na wiele różnych sposobów i hamuje rozwój nowotworu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze