Zaloguj
Reklama

Okulary z sieciówki, czyli jak nie zaszkodzić oczom kupując okulary

Badanie wzroku
Fot. shutterstock
Badanie wzroku
(0)

Modne oprawki, w dobrych cenach kuszą nas w drogeriach czy sieciówkach. Szybka zmiana wyglądu, niewielki koszt – czego chcieć więcej? Jeśli jednak masz wadę wzroku i postanawiasz samodzielnie dobrać okulary, uważaj żeby sobie nie zaszkodzić.

Reklama

Spis treści:

  1. Okulary to nie tylko szkła
  2. Na co więc zwrócić uwagę, kupując okulary?
  3. Czy okulary z „sieciówki” mogą zastąpić te kupione w salonie optycznym?
  4. Mam receptę na okulary ale oprawki chcę kupić online
  5. Kupiłam okulary i widzę gorzej – co robić?

Okulary to nie tylko szkła

Dobranie okularów to nie tylko twarzowe oprawki – ważny jest szereg innych parametrów, które wpływają na jakość widzenia i komfort. Komfort i zadowolenie w noszeniu okularów uwarunkowane są wieloma parametrami – nie tylko tym z jakiego materiału wykonano oprawki ale również z materiału z jakiego wykonano szkła, ich mocy, grubości

Na co więc zwrócić uwagę, kupując okulary?

Jeśli decydujesz się na zakup okularów w sieciówce, przebadaj wzrok u okulisty – będziesz wiedział jaką masz wadę. Na recepcie okularowej będziesz mieć również inne informacje, które są niezbędne do precyzyjnego i dokładnego dobrania odpowiednich parametrów szkieł.

Soczewki okularowe, które montowane są w oprawkach środek optyczny (czyli miejsce zapewniające najlepszą korektę wzroku) pokrywa się ze środkiem źrenicy. Aby określić ten parametr, wykonuje się pomiar rozstawu źrenic czyli tzw. PD (pupilary distance) oraz pomiar wysokości montażowej – ten parametr jest zależny od oprawek jakimi dysponujemy. Dopiero te dwa parametry pozwalają na uniknięcie niepożądanych zjawisk, jak np. efekt pryzmatyczny. Kolejnym ważnym parametrem jest tzw. odległość wierzchołkowa, oznaczająca odległość od płaszczyzny głównej obrazowej soczewki okularowej do płaszczyzny głównej przedmiotowej oka. Jest to więc odległość pomiędzy tylną powierzchnią soczewki okularowej a wierzchołkiem rogówki. Co ważne, przesuwanie okularów na nosie zmienia odległość wierzchołkową a to wpływa na zmianę mocy optycznej. Co to oznacza?  W przypadku soczewek „dodatnich” przysunięcie okularów bliżej oka skutkuje zmniejszeniem mocy optycznej. Zsunięcie okularów – zwiększy moc optyczną i może skutkować „niewyraźnym, zamglonym” widzeniem. W przypadku krótkowidzów mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Kolejnym, ważnym parametrem jest kąt pantoskopowy, który określa pionodchylenie tarczy oprawy okularowej od osi pionowej. Pochylenie oprawy o około 2 stopnie skutkuje obniżeniem środka optycznego o około jeden milimetr. Wraz ze wzrostem kąta pantoskopowego zwiększa się moc soczewki. Skutkiem złego dobrania kąta pantoskopowego może być pojawienie się rozproszenia promieni świetlnych a to zakłóca ostrość. Co ważne, na zmianę mocy optycznej wpływa również materiał z jakiego wykonane są soczewki okularowej. Zastosowanie wyższego współczynnika załamania czyli nic innego jak pocienienie soczewek zapewnia moc optyczną stabilniejszą i bardziej zbliżoną do zamierzonej. Kąt krzywizny oprawy to kolejny z parametrów, na które należy zwrócić uwagę – jest to wartość, która określa jak bardzo oprawki przylegają do twarzy. Okulary korekcyjnej powinny wykazywać kąt krzywizny oprawy od  do  stopni.

Kupując okulary – zwróć uwagę na wielkość szkieł, przyleganie „zauszników” czy to, jak okulary układają się na Twoim nosie.

Badanie wzroku, fot. panthermedia

Czy okulary z „sieciówki” mogą zastąpić te kupione w salonie optycznym?

Awaryjne sięgnięcie po okulary dostępne w niskiej cenie w aptece czy drogerii nie wpłynie negatywnie na nasze oczy. Pamiętajmy jednak, że tego typu okulary nie są przeznaczone do długotrwałego noszenia czy prowadzenia samochodu. Jedynie dobrane na podstawie badania szkła w okularach pozwolą na komfort noszenia okularów i co ważne – nie pogorszą wzroku!

Mam receptę na okulary ale oprawki chcę kupić online

Czy warto? Jeśli cena jest konkurencyjna a sprzedający pozwala na przymiarkę oprawek w domu, warto skorzystać z takiej opcji. Niektóre internetowe sklepy z okularami oferują również wprawienie szkieł – przy korzystaniu z takiej opcji, pamiętaj aby najpierw udać się do okulisty i dokładnie zbadać wzrok.

Kupiłam okulary i widzę gorzej – co robić?

Jeśli po zakupie okularów pojawiły się bóle głowy, mroczki, czujesz, że oczy „męczą się” lub masz wrażenie, że boli Cię nos bo okulary są za ciężkie – to znak, że trzeba zmodyfikować moc szkieł lub parametry oprawek. W sytuacji, gdy okulary kupiono online ewentualne korekty mogą rozciągnąć się w czasie – stąd ważne jest dokładne przeczytanie co mówi regulamin sklepu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • M. Zając, Optyka Okularowa. Wrocław: Oficyna Wy- dawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2007.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze