Zaloguj
Reklama

Ochrona głowy podczas opalania

Autorzy: Sławosz Marcisz
Wakacje
Fot. ojoimages
Wakacje
(0)

Lato to doskonała pora na opalanie. Czas relaksu, wypoczynku połączony z wystawianiem ciała na działanie słońca to coś, na co wielu z nas czekało od ostatniego urlopu. Jednak w upalne dni trzeba pamiętać, by opalać się z przysłowiową głową – jej prawidłowa ochrona zapewni nam należyte bezpieczeństwo i pozwoli cieszyć się wyjazdem długo po jego zakończeniu.

Reklama

 

 

 

Uciekające ciepło

40 procent ciepła uciekła przez głowę. Dlatego w zimie tak ważne jest zakładanie czapki. Chociaż w lecie problem ten jest zminimalizowany, to i tak czapka z daszkiem czy kapelusz z rondem mogą być bardzo ważnymi elementami naszej garderoby. Zwykłe, przewiewne nakrycie głowy stanowi doskonałe zabezpieczenie przed promieniami słońca.

Istnieje oczywiście wiele rodzajów czapek. Są takie, które w czasie deszczu nie przepuszczają wody. W górach może być praktyczna czapka z windstopperem, która najlepiej chroni przed wiatrem. Niezależnie od zasobności naszego portfela i zależnie od potrzeb warto jednak kupić chociażby zwykłą dżokejkę, która ochraniając naszą głowę – zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych, ogranicza ryzyko występowania zmian nowotworowych, a także zapobiega szybkiemu starzeniu się skóry. Ponadto jeśli ktoś jest narażony na występowanie przebarwień na ciele, to bez żadnej ochrony ryzyko pojawienia się plam rośnie.

Nie tylko czapka

Praktycznym rozwiązaniem jest też noszenie kapeluszy z szerokim rondem. Nie tylko ochraniają głowę, ale również rzucają cień na twarz i kark. Możesz również użyć chustki, najlepiej z mocnym splotem, gdyż przepuszcza mniej światła. Musi pokrywać całą głowę. Odnosząc się do koloru warto pamiętać, że czarny przyciąga światło, zaś biały je odbija.

Godziny szczytu

Największa aktywność słońca jest w godzinach 10-15. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli wychodzimy z pracy o godzinie 15:30, to również warto chronić głowę. Szczególnie, jeśli przez 8 godzin znajdowaliśmy się w chłodnym, klimatyzowanym pomieszczeniu.

Widzę ciemność

…ponieważ patrzę przez ciemne okulary. Dzięki temu nasze oczy nie są narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. Jednak nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne pochłaniają promienie UV, więc koniecznie to sprawdź przed zakupem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze