Zaloguj
Reklama

O kształtowaniu zdolności do nauki- czyli jak wychować geniusza

Odbieranie dziecka ze szkoły
Fot. ojoimages
Odbieranie dziecka ze szkoły
(0)

Rodzice marzą o tym, aby wychować grzeczne, mądre nie sprawiające problemów dzieci. Marzeniem wielu rodziców, jest aby ich pociecha chętnie się uczyła. Czy można więc wychować….geniusza?

Reklama

Po pierwsze - cierpliwość

Cierpliwość w działaniu, jest najważniejsza. Cierpliwy rodzic nie denerwuje się, gdy dziecko nie osiąga rezultatów, o których marzy. Stopniowo, krok po kroku, pracując z dzieckiem można sprawić, że zacznie chętniej sięgać do książek. Systematycznie odrabiaj z nim lekcje, tłumacz niezrozumiałe zagadnienia.

Po drugie - poznaj pasje dziecka

Czy wiesz jakie pasje ma Twoje dziecko? Co je interesuje? Czy są rzeczy, które robi chętniej? Może pięknie rysuje? Jest gibkie i ewolucje gimnastyczne nie są dla niego problemem? Zacznij rozwijać pasje swojego dziecka. Poczucie, że ktoś dba i rozumie zainteresowania, doprowadzi do tego, że również w innych aspektach życia dziecko będzie chciało się rozwijać.

Po trzecie - nie krzycz

Nikt nie lubi krzyku. Straszenie i krzyczenie na dziecko nic nie da. Twoje dziecko nie chce się uczyć? Zapytaj, co jest jego problemem. Może Pani w szkole mówi za szybko? Rozpraszają go koledzy? A może dziecko ma problem z pisaniem, przez co nie jest w stanie odczytać własnych notatek? Nie strasz dziecka,nie groź. Pokazuj, że potrafisz pomóc w rozwiązaniu każdego problemu. Rodzic niech stanie się wyrocznią - bo kto inny jak nie Mama czy Tata mają pomóc? To Rodzic ma być autorytetem, do którego dziecko chętnie przyjdzie po radę.

Po czwarte - nie porównuj

Zdarza Ci się porównywać dziecko z kolegami z klasy? „Kasia dostała piątkę, a Ty znów ledwie tróję”- takie podejście do sprawy, nie wpłynie pozytywnie na  dziecko. Taki sposób postępowania, będzie skutkował tym, że dziecko nie będzie chciało przyznać się, jakie oceny dostaje.

Przekaz podprogowy

Systematyczne odrabianie lekcji, wspólne czytanie, poświęcanie uwagi dziecku to wierzchołek góry lodowej. Zacznij chwalić swoje dziecko. Nawet jeśli dziecko nie dostanie satysfakcjonującej oceny, spróbuj inaczej przekonać je do intensywniejszej nauki, np. „Marku, bardzo dobrze, że dostałeś piątkę z matematyki, ale ta trójka z polskiego to chyba wymaga poprawy." Motywuj dziecko, zwracając uwagę, że podoba Ci się to jak dziecko pracuje. Chwal, że jest inteligentne, dbaj o jego poczucie własnej wartości.

Dobre rady

Pamiętaj,  że zachęcanie do nauki to nie wszystko. Stwórz dziecku przyjazną atmosferę w domu- swój kącik do odrabiania lekcji, miejsce, gdzie dziecko schowa swoje niezbędne rzeczy, które ułatwią mu naukę. Nie przeszkadzaj, nie ingeruj w to miejsce - ma to być miejsce gdzie dziecko czuje się pewnie. Nie bój się trudnych pytań - pamiętaj, że jesteś ekspertem dla dziecka. Trzymaj rękę na pulsie - kontaktuj się z wychowawcą, bądź na bieżąco z sukcesami jak i problemami dziecka.

Pamiętaj, że wychować geniusza może każdy. Najważniejsze, to odkryć talenty dziecka i rozwijać jego pasje.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze