Zaloguj
Reklama

Niepłodność męska – jakie badania powinien zrobić mój partner?

Autorzy: www.testDNA.pl
Para w łóżku
Fot. panthermedia
Para w łóżku
(0)

W sytuacji, gdy starania pary o dziecko trwają zbyt długo, problem ten może wynikać z uwarunkowanych genetycznie chorób genetycznych u jednego z partnerów. Kluczem do niepowodzeń może się okazać niepłodność męska. Badanie nasienia, badanie kariotypu oraz badanie genu CFTR i regionu AZF mogą zidentyfikować przyczynę problemów związanych z poczęciem.

Reklama

Niepłodność męska – jakie badania warto wykonać?

W przypadku, gdy para bezowocnie stara się o dziecko, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu zaleca, by przeprowadzić diagnozę niepłodności w oparciu o badania genetyczne.

Rekomendowane badania to badanie kariotypu oraz badanie genu CFTR u obojga rodziców.
Jeśli zachodzi podejrzenie zaburzeń płodności u partnera, warto wykonać także:
• badanie nasienia,
• badanie regionu AZF chromosomu Y.

Niepłodność męska – na czym polegają poszczególne badania?

Badanie nasienia to pierwszy krok do tego, by ocenić zdolności rozrodcze mężczyzny oraz zdiagnozować przyczynę niepłodności męskiej. Badanie umożliwia określenie ważnych parametrów związanych z jakością nasienia, takich jak liczba, morfologia czy ruch plemników.

Badanie kariotypu jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych w przypadku, gdy para ma problemy z poczęciem. Badanie analizuje zmiany w chromosomach rodziców – w ten sposób można sprawdzić, czy w obrębie chromosomów nie ma żadnych zmian oraz czy ich ilość i budowa są prawidłowe. Dzięki tej wiedzy możliwe jest określenie przyczyny poronienia i oszacowanie szans na poczęcie.

Badanie genu CFTR ma na celu zidentyfikowanie mutacji w genie CFTR. Mutacje te mogą wywołać mukowiscydozę oraz przyczynić się do problemów z płodnością. U mężczyzn z mutacją CFTR często obserwuje się CBAVD, czyli obustronny brak lub niedrożność nasieniowodów – dróg wyprowadzających plemniki [1], a także azoospermię, czyli całkowity brak plemników w nasieniu.

Na czym polega badanie regionu AZF chromosomu Y?

U 15% mężczyzn, w przypadku których badanie kariotypu nie wykazało żadnych zaburzeń, do niepłodności przyczyniają się mikrodelecje w regionie AZF chromosomu Y [2]. Badanie AZF ma na celu określić zmiany, które mogą być powodem oligozoospermii lub azoospermii i wywoływać niepłodność męską.

Jakie mogą być inne przyczyny niepłodności u par?

O niepłodności mówimy wtedy, gdy mimo regularnego współżycia bez używania środków antykoncepcyjnych, para ma problem z poczęciem dziecka. Zjawisko to dotyczy około 1,5 miliona polskich par, a w przypadku aż 40-60% z nich u źródeł problemu leży niepłodność męska. Badanie nasienia, badanie kariotypu oraz badanie genów CFTR i regionu AZF mogą pomóc odkryć przyczyny zaburzeń płodności u partnera. Trafna diagnoza i leczenie oparte o badania genetyczne mogą zwiększyć szanse na poczęcie nawet do 72% [3].

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • 1. H. Czemarmazowicz, M. Pasińska, M.Szczepaniak, R. Ślęzak: Analiza mutacji genu CFTR u pacjentów z azoodpermią, oligozoospermią i astenozoospermią. „Ginekologia Polska” 2007, nr 78, s. 605–610.
    2. U. Dziuba: Genetyczne przyczyny niepłodności. „Medycyna Rodzinna” 2017/03, nr 3, s. 199.
    3. A. Wdowiak, A. Bazylewicz i in.: Technologie medyczne w diagnostyce męskiej niepłodności. „European Journal of Medical Technologies” 2015, nr (6), s. 7-17.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze