Zaloguj
Reklama

NIEGRZECZNE DZIECI 9 kroków do posłuszeństwa George M. Kapalka

Autorzy: Joanna Małysa, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Niegrzeczne dzieci
Fot. wyd.GWP
Niegrzeczne dzieci
(0)

Niegrzeczne dzieci – 9 kroków do posłuszeństwa to praktyczny przewodnik dla rodziców i nie tylko. Książka przeznaczona jest dla osób mających trudności wychowawcze z dziećmi i podopiecznymi na każdym etapie rozwoju, niektóre rady można zastosować nawet w „szkoleniu męża”.

Reklama

Książka napisana zgrabnie i przejrzyście. Czyta się ją szybko i z zainteresowaniem, wciąga i inspiruje cennymi poradami. Należy zwrócić jednak uwagę, aby czytać każdy rozdział po kolei, nie przeskakiwać i nie wybiegać w przód, gdyż każde zdanie książki i cały jej układ jest odpowiednio przemyślany i tak ułożony aby powoli wprowadzać 9 kroków do posłuszeństwa, które naprawdę skutkują. Jako najcenniejszą myśl książki mogę przytoczyć słowa autora skierowane do żony i rodziców w dedykacji, iż: „wyrozumiałość i wytyczanie nieprzekraczalnych granic są nierozerwalnie związane ze skutecznym wychowaniem”.

George M. Kapalka – profesor poradnictwa psychologicznego przez dwadzieścia sześć lat obserwował i badał niespokojne dzieci, udzielał porad rodzicom i opiekunom, nauczycielom i pedagogom poświęcając im czas i uwagę poprzez pracę w rozmaitych placówkach: szkołach, prywatnym szpitalu psychiatrycznym, społecznym ośrodku zdrowia czy też prywatnych poradniach. Doktor jest czołową postacią w dziedzinie poradnictwa psychologicznego, utalentowanym pracownikiem naukowym, który wyniki swoich badań wydał i opracował. Książka „Niegrzeczne dzieci” jest wyjątkową publikacją która wskazuje 9 kroków – porad jak poskromić naszego buntownika. Czy jest to kilkuletni brzdąc, czy nastolatek wchodzący w okres dojrzewania, czy tez niesforny uczeń rady doktora Kapalki znajdą odbicie w jego zachowaniu i przyniosą pozytywne skutki.

Każdemu dziecku zdarza się być nieposłusznym, a dzieci sprawiające trudności maja jeszcze więcej problemów z wypełnianiem poleceń . Często są impulsywne i w rezultacie stawiają opór . Żadne podejście nie wyeliminuje całkowicie problemów z brakiem posłuszeństwa, ale poszczególne metody mogą być pomocne [1].

Jako pedagog pracujący z młodzieżą a także mama kilkulatki mogę stwierdzić, iż rady te naprawdę zdają egzamin i sprawdzają się „w praniu”. Choć nie przerobiłam wszystkich kroków, bo nie było takiej potrzeby to już dwa pierwsze przyniosły oczekiwane rezultaty.

Książkę polecam z czystym sumieniem, warto ją przeczytać chociażby po to aby móc pomagać innym zatroskanym rodzicom, jeżeli sami nie mamy takiego problemu.

 


[1] G. M. Kapalka, Niegrzeczne dzieci, 9 kroków do posłuszeństwa, GWP Sopot 2012, s. 92

Reklama
(0)
Komentarze