Zaloguj
Reklama

Mowa ciała – dlaczego kobiety dostrzegają więcej?

Autorzy: Anna Malek
Para
Fot. iStock
Para
(5)

O znaczeniu komunikacji niewerbalnej powiedziano już wiele. Przekazuje znacznie więcej informacji niż to, co mówimy. Opanowanie sztuki odczytywania gestów może pomóc oraz dać przewagę w wielu sytuacjach. Kobiety są w tej dziedzinie dużo bardziej utalentowane.

Reklama

Mózg kobiety a mózg mężczyzny

Wyniki badań udowodniły, dlaczego mózg kobiety jest znacznie bardziej przystosowany do obserwacji niż mózg mężczyzny. Obszary służące do oceny zachowania innych występują znacznie liczniej u kobiet (14-16) niż u mężczyzn (4-6). To właśnie dzięki tej przewadze kobiety są w stanie zauważać więcej szczegółów, a także lepiej rozpoznawać i analizować gesty swojego rozmówcy.

Innym atrybutem kobiecego umysłu jest wielościeżkowy sposób myślenia. Kobieta jest w stanie poruszać w czasie rozmowy kilka niezwiązanych ze sobą tematów, czym niejednokrotnie wprawia mężczyzn w zdziwienie. Ponadto używa przy tym pięciu różnych tonów głosu, z których mężczyźni są w stanie odczytać jedynie trzy. Te różnice na poziomie komunikacyjnym bywają źródłem wielu nieporozumień.

Zew natury

Większa spostrzegawczość oraz umiejętność interpretacji wynika również z ewolucji. Na przestrzeni wieków kobiecym obowiązkiem było wychowywanie dzieci, które wymagało „zgadywania” potrzeb niemowlęcia. To doświadczenie wykształciło dużo większą czułość na informacje przekazywane kanałem niewerbalnym. Jest to bowiem jedyny środek komunikacji między matką a dzieckiem do momentu, w którym zaczyna się ono komunikować werbalnie. W wyniku zmian społecznych kobiety nie posiadają już „monopolu” na wychowanie dziecka. Być może wpłynie to na zatarcie tych różnic w kolejnych kilku stuleciach.


fot. pantherstock

Sokoli wzrok

Różnimy się od mężczyzn nie tylko na poziomie umysłu, ale też wzroku. Mężczyźni charakteryzują się tzw. widzeniem tunelowym, co sprawia że widzą jedynie to, co znajduje się bezpośrednio przed nimi. Kobiety natomiast są wyposażone w tzw. widzenie peryferyjne, które obejmuje większe pole widzenia. Tłumaczy to między innymi dlaczego kobiety w jednej chwili znajdują coś, czego mężczyźni szukali od dłuższego czasu. Ponadto kobiety dużo łatwiej rozpoznają kolory, a czynią to za pomocą większej ilości czopków umieszczonych w siatkówce oka.

Odczytywanie i trafne rozpoznawanie mowy ciała jest niewątpliwie naszą mocną stroną. Nie chodzi tutaj jednak o wojnę płci oraz wykazywanie kto jest górą. Warto znać swoje atuty oraz umiejętnie je wykorzystywać. W końcu: kto nam tego zabroni?

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • A. i B. Pease “Mowa ciała”

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze