Zaloguj
Reklama

Mizoandria

Autorzy: Klaudia Tomala
Konflikt w związku
Fot. panthermedia
Konflikt w związku
(4)

Istnienie społeczeństwa wolnego od uprzedzeń jest niestety utopią. Ludzie bardzo łatwo ulegają uprzedzeniom, które raz wdrożone pozostają najczęściej trwałe i niezmienne.

Reklama

Powstawanie uprzedzeń jest zazwyczaj reakcją na coś obcego lub budzącego lęk. Rasizm czy homofobia nie wnoszą nic oprócz przemocy. Mimo wszystko w dzisiejszym świecie, w którym tyle się mówi o tolerancji, jest coraz więcej uprzedzeń.

Mizoandria jest wytworem radykalnego feminizmu, ideą głoszącą nienawiść do mężczyzn i mającą na celu brutalną rywalizację i upokarzanie ich w każdej możliwej sytuacji. O ile kiedyś feminizm był ruchem godnym pochwały, dzisiaj coraz bardziej odbiega od pierwotnych idei, nasiąkając irracjonalizmem i sporą dozą przesady.

Tak więc jakkolwiek idea równości kobiet i męźczyzn była słuszna, tak generalizowanie niektórych zachowań mężczyzn i nadawanie wszystkim łatki: gwałcicieli i agresorów jest dużą przesadą i przekracza granicę rozsądku. Podłoże mizoandrii nie jest jednolite. Może być ona postrzegana jako odpowiedź na mizogonię (uprzedzenie męźczyzn do kobiet), może być wynikiem lęku i frustracji, reakcją na akty przemocy jakiej doświadczają kobiety ze strony swych małżonków czy gwałcicieli.

Niezależnie od przyczyny, traktowanie wszystkich męźczyzn jak wrogów i potencjalnych oprawców jest niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące. Nienawiść kobiet do męźczyzn wyrażana jest na wiele sposobów: poniżanie, wyśmiewanie a nawet agresja i przemoc. Cały czas rośnie liczba ofiar tego uprzedzenia.

Mężczyźni tracą poczucie własnej wartości, czują, że nie spełniają się w roli mężczyzny, ojca, męża, tracą swoją męskość. Bardzo często prowadzi to do depresji; może też wywołać agresję, mającą na celu manifestację męskości. Aby bronić się przed nienawiścią kobiet, męźczyźni zaczęli tworzyć ruchy wyzwolenia mężczyzn, których celem jest obrona przed dyskryminacją i walka o prawa mężczyzn.

Tak jak każde uprzedzenie, mizoandria powoduje wiele krzywd, przynosząc cierpienie mężczyznom, ale nie ograniczając swojego niszczycielskiego działania tylko do nich. Nienawiść jest bardzo niebezpieczną emocją, gdyż niszczy nie tylko wrogów, ale prowadzi także do autodestrukcji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Banasiak-Parzych B. Kobiety, które nienawidzą mężczyzn. [w:] Charaktery, nr 4, kwiecień 2012

Reklama
(4)
Komentarze