Zaloguj
Reklama

Mineralna, źródlana, stołowa - jak to jest z wodą?

Autorzy: Edyta Bańcyr
Picie wody podczas upałów
Fot. ojoimages
Picie wody podczas upałów
(0)

Sklepowe półki uginają się od różnych rodzajów wody. Poza różnicami w pojemności butelek czy ich wykonaniu (plastik, szkło), możemy natknąć się na różne rodzaje wód. Co je różni? Definiuje to dokładnie rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Reklama

Woda mineralna
Woda mineralna charakteryzuje się wysoką zawartością minerałów, wynoszącą min. 1000 mg/L. Czerpana jest ze źródeł podziemnych, nie skażonych związkami obcymi. Jak podaje rozporządzenie, jest ona „pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz ma stały skład”. Woda mineralna nie jest poddawana uzdatnianiu, stąd jeśli na etykiecie wody mineralnej pojawi się taka informacja, możemy być pewni, że producent próbuje wprowadzić nas w błąd. Składniki zawarte w wodzie mineralnej mają udokumentowane i potwierdzone działanie prozdrowotne, fizjologiczne.


Woda źródlana
Woda źródlana różni się od wody mineralnej zawartością minerałów, która wynosi ok. 500 mg/L Jej skład chemiczny i mikrobiologicznie jest „pierwotnie czysty”, jednak skład ilościowy może się nie znacznie różnić w zależności od różnic geologicznych, skąd jest wydobywana.


Co spotykamy w sklepach?
Wodę niskozmineralizowaną (suma składników mineralnych <500 mg/L, idealna na co dzień, również dla kobiet w ciąży i dzieci),
Wodę średniozmineralizowaną (suma składników mineralnych 500-1500 mg/L, zawiera dużo chlorków i niewiele sodu, polecana dla osób z nadciśnieniem)
Woda wysokozmineralizowana (suma składników mineralnych >1500 mg/L, zawiera dużo jonów sodu, fluoru, chloru, wapnia, magnezu. Idealna dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, sportowców. Nie poleca się dzieciom i osobom z problemami nerek).


Czego nie powinno być w wodzie?
Nasz niepokój powinny zwrócić informację, dotyczące azotanów i azotynów. Wg obowiązujących norm, azotany dla naturalnych wód mineralnych nie powinny przekraczać 10mg/L zaś azotyny 0,1 mg/L.  Kolejną rzeczą  na którą warto zwrócić uwagę jest zawartość baru- pierwiastka który w nadmiernym stężeniu powoduje zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Limit w Polsce wynosi 1 mg/L, jednak WHO zapowiada obniżenie limitu do 0,7 mg/L. Fluorki w nadmiernej ilości mogą prowadzić do  zaczernienia zębów i zmian kostnych. Limit w wodzie ustalono na poziomie 5mg/L. Uran, kolejny z niebezpiecznych pierwiastków może znajdować się w wodzie wydobywanej z głębokich ujęć. Limit określony przez WHO wynosi  2uL/L. Dodatkowo, w wodach głębinowych można odnaleźć niewielkie ilości naturalnie występującego pierwiastka promieniotwórczego- radu. Rad kumuluje się w kościach i nie jest wydalany na zewnątrz. WHO ustaliło dawkę roczną w wysokości 0,1 mSv.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze