Zaloguj
Reklama

Metody depilacji

Depilacja nóg, usuwanie owłosienia na nogach
Fot. Panthermedia
Depilacja nóg, usuwanie owłosienia na nogach
(0)

Włosy są obecne na niemalże całej skórze naszego ciała, z małymi wyjątkami. Kiedy pojawia się problem nadmiernego owłosienia, należy zbadać, czy nie ma on podłoża chorobowego. Obecnie istnieje bardzo dużo możliwości walki z niechcianym owłosieniem - od rozjaśniania włosów, przez golenie, kremy do depilacji aż po woski i coraz bardziej innowacyjne metody takiej jak fotodepilacja czy laserowe usuwanie włosów.

Reklama

Nadmierne owłosienie

Włosy są przydatkiem skóry, który pokrywa zdecydowaną większość naszego ciała, z małymi wyjątkami, jak na przykład podeszwy stóp czy dłonie. Meszek włosowy, tzw. lanugo, pojawia się już w życiu płodowym, około 5-6 miesiąca.

Częstym problemem kobiet, głównie ze względów estetycznych ale i czasem ze względów chorobowych, jest nadmierne owłosienie, co oznacza pojawienie się sztywnych i twardych włosów w miejscach, gdzie powinien znajdować się meszek. Jeśli przyczyną takiego stanu są zaburzenia chorobowe, należy podjąć odpowiednią terapię, jednak istnieje szereg metod pozwalających na pozbycie się niechcianych włosów.

Metody depilacji

Depilacja, jest zabiegiem kosmetycznym, polegającym na usunięciu włosów z twarzy oraz ze skóry ciała, za pomocą różnych preparatów lub przyrządów, przy czym usunięta zostaje jedynie łodyga włosa a jego korzeń pozostaje nienaruszony.

Innym pojęciem związanym z usuwaniem włosów na skórze twarzy i ciała jest epilacja, która jest procesem pozbywania się owłosienia, polegający na usunięciu zbędnego włosa wraz z cebulką lub też na zniszczeniu mieszka włosowego przy wykorzystaniu prądu elektrycznego.

Jeśli są obawy co do podjęcia się próby depilacji, można spróbować rozjaśniania włosów, by stały się one mniej widoczne. Zabieg taki można wykonać mieszanką wody utlenionej i amoniaku jak również specjalnymi kremami.

Dochodząc do sedna tematu, metod depilacji jest bardzo wiele. Na początek warto wspomnieć o środkach chemicznych, takich jak kremy do depilacji, które bazują na procesie rozpuszczania kreatyny we włosach, osłabiając je na tyle, że ich usunięcie staje się łatwe.


fot. panthermedia

W szerokim zastosowaniu pozostają również depilatory mechaniczne, czyli wszelkie urządzenia usuwające włosy przy cebulkach. Sposób ten jednak nie może być swobodnie stosowany w przypadku egzem, żylaków, stanów zapalnych skóry, cukrzycy czy hemofilii, stąd też w takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem depilatora.

Najbardziej popularną metoda walki z niechcianymi włoskami jest golenie, jednak jest to najmniej zalecana forma depilacji, z racji tego iż włosy po goleniu odrastają silniejsze, twardsze oraz bardziej widoczne.

Kolejnym rozwiązaniem problemu nadmiernego owłosienia są woski - ciepłe i zimne. Zabieg można wykonać w domu, za pomocą dostępnych w drogeriach plastrów woskowych, lub udać się do gabinetu kosmetycznego. Efekt jest długotrwały i utrzymuje się zazwyczaj do 6 tygodni.

Alternatywą dla wosków jest metoda z Bliskiego Wschodu, a mianowicie depilacja cukrowa, podczas której stosuje się plastry z wodą, cukrem i sokiem z cytryny. Mieszanka nie przykleja się do skóry a jedynie do włosów i podczas usuwania, ból jest mniejszy niż przy depilacji woskowej.

Depilacja w dzisiejszych czasach jest uważana za konieczną, zgodnie z kanonami i zasadami estetyki panującej w społeczeństwie XXI wieku. Oprócz wyżej wymienionych, można skorzystać z innych, bardziej innowacyjnych metod, takich jak fotodepilacja czy depilacja laserowa, które są dostępne w coraz większej liczbie gabinetów kosmetycznych.

 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Metody usuwania zbędnego owłosienia" [w:] J. Dylewska- Grzelakowska, Warszawa 1999

Reklama
(0)
Komentarze