Zaloguj
Reklama

Metatarsalgia - czy twoje stopy również na nią cierpią?

Współautorzy: Edyta Bańcyr
Masaż stóp
Fot. ojoimages
Masaż stóp
(0)

Tajemnicza nazwa metatarsalgia, dotyczy zespołu chorobowego z którym boryka się coraz większa liczba ludzi. Metatarsalgia obejmuje bowiem zespół chorób podeszwy stóp z którymi boryka się wielu ludzi, często nie zdając sobie sprawy, że haluksy czy odciski są jednym z objawów. 

Reklama

Czym objawia się choroba?

Choroba objawia się pojawieniem się dolegliwości bólowych w okolicach podeszwy stóp, najczęśniej na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego II i III. Przyczyny powstawania choroby nie są do końca znane, jednak wśród nich wymienia się m.in. nerwiaki Mortona, płaskostopie poprzeczne, stany zapalne stawów śródstopno-paliczkowych i urazy mechaniczne śródstopia.
Nerwiak Mortona pojawia się w  miejscu, gdzie nerw przechodzi pod więzadłem łączącym kości śródstopia z przodostopiem. 

Płaskostopie poprzeczne objawia się obniżeniem II i III główki śródstopia, czego charakterystycznym, widocznym objawem są modzele. Stany zapalne stawów śródstopno - paliczkowych objawiaja się silnym bólem i obrzękiem stawu, łączącego kości śródstopia z kośćmi paliczków.

Jak rozpoznać chorobę?

Rozpoznanie choroby rozpoczyna się od badania klinicznego. Występujący ból oraz pojawiające się modzele, mogą sygnalizować pierwsze objawy choroby. Dodatkowo, zaleca się wykonanie RTG, USG i MRI.

Jak leczyć?

Dobór leczenia uzależniony jest od przyczyny, która wywołała chorobę. Zaleca się stosowanie specjalnie wyprofilowanych wkładek ortopedycznych, pelot metatarsalnych, które mają za zadanie odtworzyć łuk poprzeczny stopy. Dodatkowo, aby zmniejszyć obrzęk stosuje się leki przeciwzapalne. W czasie leczenia nie należy ubierać szpilek i mokasynów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze