Zaloguj
Reklama

Medycyna podróży. Kompendium - Krzysztof Korzeniewski - Wydawnictwo PZWL

Współautorzy: podróżniczka
Wydawnictwo PZWL
Fot. Wydawnictwo PZWL
Wydawnictwo PZWL
(0)

Książka wydana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL zawiera ogrom wiedzy dla tych, którzy wybierają się w dalekie podróże i chcą zadbać o podstawowe i obowiązkowe szczepienia, ale przede wszystkim dowiedzieć się jakie choroby w danych krajach mogą im zagrażać. Przed wyjazdem należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Planowanie podróży powinniśmy rozpocząć od wyszukania informacji czy obszar na jaki się wybieramy jest objęty obowiązkowymi szczepieniami.

Reklama

Zazwyczaj kwestie zdrowia przy planowaniu wyjazdu zostawiamy na sam koniec, bo przecież mamy jeszcze czas. I tu jest mylne podejście. Świetnie Krzysztof Korzeniewski w swoim Kompendium przytacza wiele przykładów jak odpowiednio wcześniej przygotować się w strefie bezpieczeństwa zdrowia do podróży.

Książka zaczyna się rozdziałem związanym z przygotowaniami do wyjazdu. Dla osób, które wybierają się w daleką podróż po raz pierwszy wiedza zebrana tutaj jest wręcz konieczną do przyswojenia. Co kraj to obyczaj, a my przecież nie musimy wiedzieć wszystkiego. Autor wyjaśnia czym jest Narodowe Świadectwo Szczepień, czyli tzw." żółta książeczka". W jakim celu się ją wyrabia i dlaczego jest tak istotna podczas podróży. W rozdziale pierwszym dowiemy się także w jakim kraju poszczególne szczepienia są obowiązkowe. Zdarza się, że w wybranych kierunkach nie ma konieczności szczepień, ale autor wymienia mimo wszystko te, które warto przed podróżą wykonać.

Jak już jesteśmy zaszczepieni to warto mieć wiedzę na temat ewentualnych chorób, które mogą nas dopaść podczas wyjazdu. Uważam, że ta wiedza jest najważniejsza. Musimy mieć pełną świadomość zagrożeń zdrowotnych, które występują w danym kraju. Co ciekawe autor skupił się także na wyróżnieniu działu dla kobiet ciężarnych wybierających się w podróż czy podróży z dzieckiem. Najbardziej istotnym rozdziałem jest "Profilaktyka zdrowotna w podróży". Korzeniewski przedstawia kontynenty i zagrożenia zdrowotne jakie mogą pojawić się na konkretnym obszarze. Wymienione są kraje wraz szczegółowym opisem chorób. Dodatkowo poczytamy o chorobach układu oddechowego, zakaźnych czy żołądkowych. Każdy przypadek epidemiologiczny jest oparty szerokim opisem, informacją o występowaniu, obrazem klinicznym, rozpoznaniem, leczeniem a także zapobieganiem. Część z nich dodatkowo posiada ilustracje, które przedstawiają efekty choroby - dzięki czemu każdy ma możliwość wyobrażenia sobie zarówno konsekwencji jak i wstępnego rozpoznania.

Często przed podróżą zaopatrujemy się w kremy z wysokim filtrem UV, ale zapominamy o podstawowym zachowaniu bezpieczeństwa podczas przebywania na słońcu. Wystarczy przecież posmarować się kremem. Nieprawda! Świetnie w tej książce są opisane przypadki jak przygotować się do przebywania na słońcu czy w niskich temperaturach. Dodatkowo autor przedstawia także jakie mogą pojawić się problemy zdrowotne związane z nurkowaniem lub na czym polega choroba wysokościowa. A gdy wrócimy z podróży nie wolno nam zapomnieć o obserwacji organizmu, na co uczula Korzeniewski. Po powrocie do domu koniecznie trzeba sie obserwować. Autor przedstawia jakie dolegliwości zdrowotne mogą nas dopaść właśnie w tym czasie.

Książka jest bogatym zbiorem wiedzy na temat wszelkiego rodzaju chorób, które mogą towarzyszyć nam w podróży. Bardzo cenne są zarówno opisane działania profilaktyczne jak i sposób zastosowania się na skutek wystąpienia choroby. Wydaje mi się, że przed podróżą zapoznanie się z tym Kompendium w dużej mierze pozwoli na zrozumienie zagrożeń i dobrze przygotuje pod względem ochrony zdrowia. Sama dużo podróżuję i brakowało mi książki, w której znajdę zebrane najważniejsze kwestie związane z zagrożeniami dla zdrowia na całym świecie. Nie wyobrażam sobie spakowania plecaka i wyjazdu bez posiadania odpowiedniej wiedzy na temat zdrowia na danym obszarze.

Denga, malaria czy żółta febra. Potocznie wiemy wiele o tych chorobach, a tak naprawdę skorzystanie z dobrego źródła pozwoli nam dopiero na pełne zrozumienie. I proszę mi uwierzyć, istnieje ogrom chorób o których nie mamy nawet pojęcia.

Polecam książkę każdemu, kto wybiera się w "daleką" podróż. Wiedza zebrana w tym Kompendium będzie świetnym uzupełnieniem i przypomnieniem dla lekarzy medycyny podróży czy osób związanych zawodowo z medycyną tropikalną. Tak naprawdę każdy "przeciętny Kowalski" wybierający się poza obszary Europy powinien zapoznać się z wiedzą zawartą w "Medycynie podróży" Korzeniewskiego. Już nie muszę weryfikować niepewnych źródeł w Internecie, a do kolejnej podróży przygotuję się pod względem zdrowia właśnie z tym Kompendium.

 

Książkę można zamówić TUTAJ

Reklama
(0)
Komentarze