Zaloguj
Reklama

Masz za dużo żelaza w organizmie? Dowiedz się, co jest tego powodem

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA
Badanie krwi w laboratorium
Fot. panthermedia
Badanie krwi w laboratorium
(0)

Żelazo jest pierwiastkiem pełniącym wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Abyśmy mogli zachować zdrowie i dobre samopoczucie, żelazo musi więc przez cały czas utrzymywać się na właściwym poziomie. Nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego pierwiastka będzie niekorzystnie wpływał na nasz organizm. Przyczyn nadmiaru żelaza może być wiele – od źle zbilansowanej diety po obecność choroby genetycznej. 

Reklama

Nadmiar żelaza w organizmie – przyczyną może być źle zbilansowana dieta…

…a dokładnie dieta zbyt obfitująca w ten pierwiastek. Produkty spożywcze dostarczają dwóch rodzajów żelaza: hemowego (występującego głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego) oraz niehemowego (występującego głównie w produktach roślinnych). Przy czym lepiej przyswajalną formą żelaza jest ta pierwsza – hemowa [1].  

Wśród artykułów spożywczych bogatych w żelazo wymienia się przede wszystkim podroby (wątroba i nerki), chude czerwone mięso, natkę pietruszki, nasiona roślin strączkowych, ciemne pieczywo oraz jaja. Jedzenie zbyt dużych ilości tych produktów może skutkować nadmiernym gromadzeniem się żelaza w organizmie. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. 

Stężenie żelaza w organizmie jest bowiem kontrolowane już na etapie jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym [2]. Służą do tego oczywiście odpowiednie mechanizmy.
W ciągu doby przyjmujemy średnio 20-30 mg żelaza, jednak przyswojonych zostaje zaledwie 10%, tj. ok. 2-3 mg [1]. Trudno więc o przedawkowanie żelaza samą dietą…

Zdecydowanie częstszą przyczyną nadmiaru żelaza w organizmie jest zatrucie ołowiem lub cynkiem, nadużywanie alkoholu albo…choroba genetyczna zwana hemochromatozą pierwotną. 

Hemochromatoza pierwotna – gdy gospodarka żelazem zostaje zaburzona… 

Hemochromatoza pierwotna jest chorobą o podłożu genetycznym związaną z nadmiernym magazynowaniem żelaza w tkankach i narządach wewnętrznych. W przebiegu hemochromatozy zawodzą bowiem mechanizmy, które regulują gospodarkę tego pierwiastka. Wchłaniane w zbyt dużych ilościach żelazo (w formie ferrytyny) odkłada się w komórkach wątroby (hepatocytach) oraz w komórkach innych ważnych narządów (serca, nerek, płuc, trzustki, stawów czy gonad), poważnie je uszkadzając i prowadząc do ich niewydolności [2]. 

Hemochromatoza pierwotna jest najczęstszą chorobą o podłożu genetycznym występującą u przedstawiciele rasy białej. Dotyczy aż 1 na 200 osób [1]! A jak się objawia? 

Zmęczenie, osłabienie, problemy ze stawami – objawy najczęściej zgłaszane przez chorych na hemochromatozę

Pierwsze objawy hemochromatozy zaczynają się pojawiać, gdy ilość zgromadzonego w organizmie żelaza przekroczy 15-20 g. Obciążone pierwiastkiem narządy przestają prawidłowo funkcjonować, dając szereg uciążliwych dolegliwości. Chory zaczyna odczuwać przewlekle zmęczenie i osłabienie, bóle brzucha i stawów. Z czasem dochodzi do marskości wątroby na skutek gromadzącego się w niej żelaza. W obciążonym pierwiastkiem sercu rozwija się arytmia, natomiast uszkodzona trzustka jest przyczyną cukrzycy [1].

fot. panthermedia

Jak widać, hemochromatoza prowadzi do szeregu dolegliwości i problemów zdrowotnych. Możemy jednak do nich nie dopuścić, diagnozując chorobę odpowiednio wcześnie. 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] K. Korzeniowska, A. Cieślewicz, A. Jabłecka: Zaburzenia gospodarki żelaza. Cz. 1. Hemochromatoza. „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 83-87.
    [2] J. Artym, A. Zimecki: Organizm gospodarza kontra drobnoustroje w walce o żelazo. Rola żelaza w zakażeniach. „Kosmos Problemy Nauk Biologicznych” 2014, T.63, nr 3(304), s.345–366.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze