Zaloguj
Reklama

Masz wysoki poziom ferrytyny w organizmie? Oto odpowiedź, dlaczego…

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA
Wątroba
Fot. Panthermedia
Wątroba
(4)

Ferrytyna jest białkiem gromadzącym jony żelaza w organizmie i przechowującym je w wątrobie w bezpiecznej dla nas formie. Gdy dojdzie do chwilowego niedoboru żelaza, organizm uwalnia zmagazynowane zapasy tego pierwiastka, aby móc sprawnie funkcjonować. Poziom ferrytyny odzwierciedla więc rzeczywisty poziom zgromadzonego w organizmie żelaza i całkiem sporo mówi o kondycji naszego zdrowia.

Reklama

Co oznacza niski, a co wysoki poziom ferrytyny w organizmie?

Niski poziom ferrytyny może wskazywać na anemię z niedoboru żelaza, wysoki będzie świadczyć o tym, że pierwiastka jest dużo i może on być toksyczny.  To znak, że z jakiegoś powodu nasz organizm nie kontroluje ilości zgromadzonego żelaza i nie jest w stanie przechowywać go w formie bezpiecznej dla naszego zdrowia. Nadmiar pierwiastka zaczyna powoli uszkadzać poszczególne narządy, najpierw wątrobę, a potem także serce, nerki, stawy czy przysadkę mózgową

Aby stwierdzić wysoki poziom ferrytyny w organizmie, wystarczy proste badanie krwi. Najczęściej to jednak nie wystarczy. Zawsze należy bowiem ustalić jeszcze przyczynę nieprawidłowych wyników badań biochemicznych, a to będzie się wiązało się z koniecznością dalszej diagnostyki.

Kiedy poziom ferrytyny może wzrosnąć?

Ferrytyna należy do białek tzw. ostrej fazy. Oznacza to, że jej stężenie zmienia się w odpowiedzi na stan zapalny, przed którym nasz organizm zwyczajnie się broni. Poziom ferrytyny może podnieść się z wielu powodów – na skutek stanu zapalnego, uszkodzenia wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby nowotworowej czy nadmiernego spożywania alkoholu. Nadmiar ferrytyny występuje również w przebiegu niektórych chorób metabolicznych, przede wszystkim w przebiegu hemochromatozy pierwotnej (wrodzonej) – poważnej i niestety występującej stosunkowo często w naszej populacji choroby genetycznej.

Podwyższony poziom ferrytyny jest wskazaniem do wykonania testu genetycznego w kierunku hemochromatozy pierwotnej, którą powodują mutacje w genie HFE. Jest to jedyne badanie potrafiące w 100% wykluczyć hemochromatozę jako przyczynę wysokiego poziomu ferrytyny w organizmie. Jest to badanie łatwo dostępne i bardzo proste w wykonaniu.

Od jakiego poziomu ferrytyna staje się niebezpieczna?

Każdy organizm jest inny. Każdy może więc inaczej reagować na ten sam poziom ferrytyny w organizmie. Dużo zależy też od wieku oraz płci. Kobiety w sposób naturalny pozbywają się nadmiaru żelaza z organizmu dzięki comiesięcznym krwawieniom. Stąd też różnice, jeśli chodzi o normy ferrytyny dla kobiet i mężczyzn. Kobiety powinny oczywiście monitorować poziom nagromadzonego żelaza – zwłaszcza po menopauzie, gdy już nie miesiączkują. Wówczas u kobiet z hemochromatozą pierwotną poziom żelaza może gwałtownie wzrosnąć, obciążając tym samym organizm.

Już nieznacznie podwyższona ferrytyna może zaburzyć funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Krytyczna dla wątroby będzie już natomiast ferrytyna na poziomie ponad 1000 ug/L [1]. W takiej sytuacji powinno się jak najszybciej rozpocząć leczenie, które ją obniży. U osób z potwierdzoną hemochromatozą wrodzoną, u których stężenie ferrytyny przekracza 1000 ug/L lekarz może jeszcze zlecić biopsję wątroby [1] celem oceny stanu tego narządu.

Najskuteczniejszą metodą  leczenia hemochromatozy są systematyczne upusty krwi. Wykonuje się je aż do momentu, kiedy ferrytyna osiągnie poziom 50 ug/L. Czasem terapię rozpoczyna się jeszcze zanim stężenie białka osiągnie niebezpieczną wartość – po to, aby nie dopuścić do wystąpienia najpoważniejszych powikłań, w tym marskości wątroby, której najczęściej nie da się już cofnąć żadnymi lekami. Na szczęście regularny kwioupust przynosi zwykle dobre efekty. Już 3-krotne oddanie krwi w ciągu roku obniży u młodego mężczyzny ferrytynę do poziomu występującego u miesiączkujących młodych kobiet. Chory oczywiście nigdy nie powinien leczyć się na własną rękę. Terapia hemochromatozy zawsze musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] EASL, EASL practical guidance for HFE hemochromatosis. „Journal of Hepatology” 2010, vol. 53, p. 3-22.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze