Zaloguj
Reklama

Masz problemy z zębami? Pomoże Ci… porcelana

Autorzy: Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach,
informacja prasowa
Wizyta u dentysty
Fot. ojoimages
Wizyta u dentysty
(4)

Diastema bądź wady zgryzu, mechaniczne uszkodzenia lub ukruszenia zębów, ścieranie się zębów wraz z wiekiem, popękane szkliwo, przebarwienia czy naturalnie ciemny kolor kości – to wszystko powoduje, że uśmiech jest daleki od ideału. Nieraz problemy te poważnie rzutują nie tylko na wizerunek, ale także na zdrowie prowadząc chociażby do powstawania wad zgryzu. Współczesna stomatologia jednak jest w stanie poradzić sobie z tymi problemami.

Reklama

Diastema wyleczona bez aparatu

Chociaż diastema – czyli charakterystyczna przerwa między jedynkami jest znakiem rozpoznawczym niektórych modelek lub gwiazd estrady to jednak jest to wada, którą należy usunąć. Do niedawna konieczne było założenie aparatu, by zniwelować tę wadę. Obecnie jednak stomatolodzy polecają inną metodę na zamknięcie diastemy. – Leczenie ortodontyczne w przypadku diastemy obecnie odchodzi do lamusa, zwłaszcza jeśli pozostałe zęby mamy równe. Jedną z głównych przyczyn jest to, że leczenie ortodontyczne trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a wielu pacjentów oczekuje natychmiastowych efektów. Dlatego coraz częściej diastemy zamyka się przy pomocy licówek, czyli cienkich porcelanowych płytek naklejanych na powierzchnię zęba. Powierzchnia zęba jest lekko szlifowana, a następnie licówkę nakleja się na ząb. Dzięki licówkom można zamknąć diastemy i nieznacznie skorygować kształt zęba – tłumaczy lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej  w Gliwicach.

Podobnie rzecz ma się z nierównymi zębami. Jeśli skrzywienia są niewielkie, z powodzeniem można je wyrównać przy pomocy licówek i ma to jeden podstawowy plus – stomatolog może idealnie zaplanować końcowy efekt estetyczny takiej korekty.

Ukruszony ząb jak nowy

Dbamy o zęby, na bieżąco uzupełniamy ubytki, a jednak nieraz dochodzi do ich mechanicznego uszkodzenia. Zwłaszcza w przypadku osób czynnie uprawiających jakiś sport ryzyko mechanicznego uszkodzenia lub ukruszenia zębów wzrasta nawet kilkukrotnie. Nie zawsze dochodzi do zwichnięcia zęba (potocznie zwanego wybicia), znacznie częściej ukruszeniu lub nadłamaniu ulegają brzegi zębów. – W przypadku takich drobnych uszkodzeń nie trzeba od razu zakładać korony porcelanowej. Co prawda ukruszony brzeg zęba lub wyszczerbiony np. trójkątny fragment jest widoczny podczas mówienia czy uśmiechania się i nie tylko wpływa negatywnie na wizerunek, ale także na nasze samopoczucie.

Te drobne uszkodzenia można odbudować przy pomocy kompozytu, a jeszcze lepiej w tym przypadku sprawdzają się licówki, gdyż idealnie odzwierciedlają naturalną strukturę zęba, brzeg jest idealnie wyprofilowany. Taki efekt przy pomocy kompozytu jest znacznie trudniej osiągnąć i wymaga to mistrzowskich umiejętności lekarza – mówi Bartosz Nowak.

fot.Prodenta

Stres i starzenie się – spójrz w zęby

Wiek czy stres także nie pozostają bez wpływu na zęby. Im człowiek starszy, tym jego zęby są krótsze. Wynika to z naturalnego ścierania się szkliwa zębów. W skali roku to zaledwie dziesiąte części milimetra, ale po 20 latach już będzie to widoczne skrócenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze