Zaloguj
Reklama

Lilka … czyli opowieść o prawdziwym życiu – Małgorzata Kalicińska

Współautorzy: okładka: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Lilka
Fot. wyd. Zysk i S-ka
Lilka
(0)

Książka jest jedną z tych, która wywołała we mnie w bardzo krótkim czasie tak wiele emocji. Marianna opowiada swoje życie, od małej dziewczynki, po dorosłą, dojrzałą kobietę.  Bohaterka jako córka, matka i babcia napotyka w swoim życiu wiele postaci, które nie bez powodu wpływają na jej dalsze losy. 

Reklama

To przepiękne opowiadanie o miłości, nienawiści, chorobie i relacjach międzyludzkich. Człowiek jest postawiony w swoim życiu w wielu sytuacjach, w których musi podejmować odpowiednie decyzje. Jak zatem przekonać się do siostry Lilki, którą całe życie wręcz nawet się nienawidzi.

Lilka dla Marianny stanowiła pewnego rodzaju niestrawność, wzbudzała zazdrość i zawsze była ta lepsza i ładniejsza. Nie trudno więc o nielubienie.

Historia jednak lubi obrócić nasze życie do góry nogami. Lilka jest ciężko chora. Marianna stopniowo zmienia swoje nastawienie do swojej siostry. Cała historia oparta jest jeszcze na rozstaniu Marianny z mężem. Książka wręcz od tego się zaczyna. Dojrzała kobieta, z przejściami, ale z kochającą rodziną. Mama zmarła jej za wcześnie, ale została z kochającym tatkiem, Gienkiem, nieznośną Lilką, Pelą, panem Gregorkiem. Mąż zostawił ją z dnia na dzień, ale zrobił to bardzo spokojnie. Jak każda kobieta, przeżyła szok.  Po czasie wiele zrozumiała, zastanawiała się czy kiedykolwiek była między nimi miłość? Po czasie nawet polubiła jego nową przyjaciółkę, a dokładniej nazywając - partnerkę

Małgorzata Kalicińska pisze tak jakby siedziała obok i opowiadała nam historię. Książkę czyta się bardzo szybko, dosłownie pochłania. Ile ja się uśmiałam przy niektórych opisach. Inne wywołały u mnie wiele wzruszeń i zawieszenia się w melancholijnym powietrzu, które wdychałam. Książka bardzo życiowa. Przedstawione relacje w rodzinie i z przyjaciółmi nie są cukierkowo opisane. Każdego z nas może spotkać taka sytuacja jak Mariannę, lecz nie każdy z nas będzie w stanie zachować się jak ona.

To również książka o kobiecie nowoczesnej, która wie czego chce, lecz nie zawsze potrafi się do tego przyznać. Historia relacji z mężczyznami,  to również wiele ciekawych fragmentów w tej książce. Czym jest seks dla rozwódki? Jak smakuje miłość, po rozstaniu? Kalicińska stworzyła pewnego rodzaju hiperbolę uczuć dla czytelnika. W jednej chwili wybucham śmiechem – naprawdę! -   kilka stron dalej, zaczynam smutnieć i próbuję zrozumieć wszystkie niekoniecznie smutne sytuacje.

Polecam wszystkim, bo warto zasmakować życia z innej perspektywy. Polecam po raz drugi, bo wzbudza emocje. Polecam już ostatecznie, bo ta książka stanowi doświadczenie, dla każdej z nas, którego na co dzień tak bardzo potrzebujemy.

Reklama
(0)
Komentarze