Reklama:

Kosmetyki naturalne: hit czy kit?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Kosmetyki naturalne: hit czy kit?

panthermedia

Zakupy kosmetyków

Trwa moda na używanie kosmetyków naturalnych  producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych, lepszych preparatów do twarzy, ciała, włosów i makijażu. Kosmetyki te są bezpieczne dla nas, dla środowiska oraz całkowicie biodegradowalne. Czym są kosmetyki naturalne? Postanowiliśmy przyjrzeć się im dokładnie.

Reklama:

Naturalny nie zawsze jest naturalny  

Nie istnieją żadne prawne uregulowania, które mówiłyby o kosmetykach naturalnych. Niestety taki stan rzeczy powoduje, że bardzo często producenci nadużywają słowa „naturalny” – określając tym mianem produkty syntetyczne, które w swoim składzie maja jedynie domieszkę składników naturalnych.

Ważne! Kupując kosmetyki naturalne, należy dokładnie sprawdzać ich skład.  

Według prawa UE wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do umieszczania na etykiecie składu produktu kosmetycznego w systemie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych). System ten używa dwóch języków – angielski (związki chemiczne) oraz łacina (rośliny). Tak więc im więcej nazw łacińskich, tym więcej naturalnych składników w produkcie. Składniki umieszczone na etykiecie są podane w kolejności od tego, którego jest najwięcej. Na końcu wymienione są te, których stężenia często nie przekraczają 1 procenta.

Kosmetyki naturalne, eco, bio oraz vege – to nie to samo

  • Kosmetyki naturalne – zostały stworzone ze składników naturalnie występujących w przyrodzie.
  • Kosmetyki ekologiczne (eco) – to rodzaj kosmetyków naturalnych. Składniki pochodzą z plantacji i muszą uzyskać odpowiedni certyfikat, który potwierdza, że jest to plantacja ekologiczna.
  • Kosmetyki bio – muszą posiadać co najmniej 50 procent surowców z ekologicznych upraw.
  • Kosmetyki wegańskie – nie posiadają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Ich skład opiera się wyłącznie na surowcach naturalnego pochodzenia. Każdy kosmetyk wegański ma odpowiedni certyfikat widniejący na opakowaniu.

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że współdziałają w harmonii z życiowymi funkcjami naszego organizmu. Przy regularnym stosowaniu działają efektywnie, dostając się w najgłębsze warstwy skóry. Ponadto, co istotne, sposób produkcji kosmetyków naturalnych nie zagraża samej naturze.