Koci narkotyk - kocimiętka

Kocimiętka (łac. Nepeta L.) zaliczana jest do roślin jasnowatych, które obejmują niemal 200 gatunków. Ze względu na swoje właściwości, znana jest przede wszystkim jako związek, który pobudza aktywność kotów.
Substancje czynne
Związkami, które zawarte są w kocimiętce i najbardziej wpływają na koty, są olejki eteryczne zawierające w swym składzie nepetalakton, ale również pochodne związków odnjdywanych w melisie, np. cyral, cytronelol czy geraniol. Nepetaloakton pełni podobne funkcje jak znane nam feromony. Działanie nepetaloaktonu oparte jest na podrażnianiu receptorów węchowych w nosie, które uaktywniają te fragmenty mózgu, które odpowiadają również za wywoływanie uzależnień u ludzi.
Nie tylko dla kotów
Kocimiętka była powszechnie wykorzystywana już w medycynie ludowej. Była świetnym panaceum leczącym przewlekłe biegunki, zapalenia oskrzeli i żylaki odbytu. Napar z liści kocimiętki był powszechnie wykorzystywany w leczeniu przeziębień i grypy. Suszone liscie wykorzystywano również w leczeniu niestrawności, wzdęć i kolek.
fot. panthermedia
Obecne zastosowanie
Obecnie, suszona kocimiętka znajduje wykorzystanie w herbatach uspokajających. Olejki eteryczne z kocimiętki wykorzystywane są do tworzenia balsamów do ciała, kremów i sprayów do pomieszczeń. Ostatnie doniesienia w prasie naukowej wskazują, że olejki eteryczne z kocimiętki mogą hamować rozwijanie się choroby Alzhimera. Preparat bazujący na wyciągu z kocimiętki wkracza obecnie w kolejną fazę badań klinicznych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Satish. S. Studies on Therapeutic Potential of Essential Oils of Nepeta Cataria in Treatment of Alzheimer’s Disease. Asian Journal
Adres www źródła:
- www.cat-world.com.au/all-about-catnip
- https://promega.wordpress.com/2012/01/18/catnip-and-its-effect-on-cats-dogs-and-humans/
- Tagi:
- uzależnienie,
- kocimiętka