Zaloguj
Reklama

Kiedy włosy wypadają garściami.... To musisz wiedzieć!

Wypadające włosy
Fot. medforum
Wypadające włosy
(0)

Grube, lśniące, puszyste – włosy. Kto nie marzy o pięknych, zdrowych puklach? Niestety, wiele osób zmaga się z dużym problemem jakim jest wypadanie włosów. Przyczyn problemu jest wiele –co zrobić, aby odzyskać piękne włosy? Do jakiego specjalisty należy się udać?

Reklama

Spis treści:

 1. Jak zbudowany jest włos? 
 2. Łysienie
 3. Wypadanie włosów u kobiet
 4. Jak zdiagnozować problem?
 5. Sposoby leczenia

Jak zbudowany jest włos? 

Włosy zaliczane są do tzw. przydatków skóry, powstałych ze zrogowaciałego wytworu naskórka. Zbudowane są z białka fibrylarnego, znanego jako keratyna. Włosy składają się z części zwanej łodygą włosa (ta część wystaje ponad powierzchnię skóry) oraz z części znajdującej się w skórze (tzw. opuszki znanej też jako cebulka). Cebulka jest umiejscowiona w brodawce włosa, do której dochodzą nerwy i naczynia krwionośne. Kolor naszych włosów zależy od ilości barwnika – melaniny. Należy zaznaczyć, że codziennie tracimy 50-100 włosów i jest to zjawisko zupełnie normalne. Każdy włos ma tzw. cykl życia, obejmujący trzy fazy – anagenu, katagenu i telogenu. Pierwsza z nich trwa od 3 do 6 lat i na skórze głowy nawet 85 % włosów znajduje się właśnie w tej fazie. Druga z faz trwa do 2 tygodni i dotyczy około 1 % włosów. Ostatnia faza trwa 2-4 miesiące. W tej fazie „stary” włos, tkwiący w górnym odcinku mieszka włosowego. Rosnący włos, będący w fazie anagenowej „wypycha” „stary” włos, zastępując go.

Łysienie 

Łysienie, czyli proces utraty włosów dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najpowszechniejszy rodzaj łysienia tzw. androgenowe stanowi nawet 95 % wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia. Ten rodzaj łysienia dotyka 80 % mężczyzn i 42 % kobiet. Jest on związany z uwarunkowaną genetycznie aktywnością alfa-reduktazy – enzymu, obecnemu w mieszku włosowym, który przetwarza testosteron, a ten z kolei odpowiada za tzw. miniaturyzację mieszka włosowego. W takiej sytuacji skraca się faza wzrostu włosa, szybciej dochodzi do pojawienia się ostatniej fazy. U kobiet łysienie androgenowe ma podłoże hormonalne, wynika z problemów z równowagą androgenowo – estrogenową. Ten typ łysienia u kobiet prowadzi zazwyczaj do przerzedzenia włosów, rzadziej do całkowitego łysienia.

Wśród innych rodzajów łysienia wymienia się:

 • łysienie bliznowaciejące – pojawia się na skutek stanu zapalnego mieszków włosowych,
 • łysienie plackowate – o podłożu autoimmunologicznym, może współistnieć z innymi chorobami; związany jest również z silnym stresem. Może pojawić się u dzieci,
 • trichotillomania – to łysienie wywołane wyrywaniem sobie włosów przez pacjentów; bywa odpowiedzią na silny stres lub wskazuje na problemy psychiczne.

Wypadanie włosów u kobiet 

Badania naukowe wskazują, że u kobiet dochodzi najczęściej do łysienia telogenowego, które ma charakter okresowy i pojawia się około 4 miesięcy po zadziałaniu czynnika sprawczego.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet wymienia się:

 • silne zmiany hormonalne – menopauza, ciąża. To właśnie estrogeny odpowiadają za „bujne włosy” – ich niedobór powoduje osłabienie włosów i ich wypadanie,
 • silny i przewlekły stres – zaburza cykl rozwoju włosów,
 • niedobory w diecie – udowodniono, że niedobór witamin z grupy B, żelaza, kwasów omega i witaminy D powoduje zwiększoną podatność na wypadnie włosów,
 • podrażnienia skóry głowy – promienie UV, zanieczyszczenie, nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy,
 • choroby skóry głowy – łupież, grzybica, łojotok,
 • stres oksydacyjny – wywołany przez wolne rodniki,
 • wypadanie włosów związane ze zmianami pór roku (sezonowe wypadanie) – związane ze zmianą diety w różnych częściach roku, zmianami hormonalnymi
 • nadmierna stylizacja włosów – przesuszenie, nadmierne prostowanie/kręcenie, częste farbowanie.
 • problemy z tarczycą.

Jak zdiagnozować problem? 

W przypadku zaobserwowania znacznego wypadania włosów, należy skonsultować się z dermatologiem bądź trychologiem. Warto oznaczyć stężenia hormonów, które odgrywają ważny wpływ na rozwój włosa, tj.:

 • stężenie wolnego i całkowitego testosteronu,
 • stężenie DHT, DHEA i estrogenów (estradiol, E2),
 • stężenie LH i FSH,
 • stężenie hormonów tarczycy,
 • określenie hematokrytu oraz stężenia ferrytyny,
 • określenie stężenia trójglicerydów, cholesterolu i glukozy.

Pacjentki w okresie po porodzie (zazwyczaj 11-16 tydzień po porodzie) skarżą się na nadmierne wypadanie włosów – właśnie w tym czasie najczęściej dochodzi do spadku hormonów a tym samym do przerzedzenia włosów. Odrastanie włosów może trwać około pół roku.

Pacjenci zmagający się z problemem wypadania włosów mogą zostać poddani testom diagnostycznym, które pozwolą na oszacowanie skali problemu – m.in. trychoskopii (obserwacja łodyg włosów i skóry głowy), test pociągania, trychogram, fototrychogram, biopsja skóry i badanie histopatologiczne.

Wypadanie włosów, fot. panthermedia

Sposoby leczenia 

Kluczowe jest ustalenie przyczyny problemu – dopiero znając prawdziwą przyczynę wypadania włosów, można podjąć skuteczne kroki. W przypadku leczenia androgenowego, mężczyźni otrzymują finasteryd lub leki pobudzające mieszki włosowe. Kobiety otrzymują przede wszystkim produkty lecznicze pobudzające ukrwienie mieszka włosowego. Mogą zostać wdrożone kuracje dermatologiczne, które poprawią ukrwienie skóry głowy. Warto również skonsultować się z trychologiem i zastanowić się nad mezoterapią skóry głowy. W przypadku zdiagnozowanych niedoborów składników mineralnych, należy zmienić dietę a w razie potrzeby sięgnąć po suplementację, która pomoże uzupełnić niedobory. Pamiętajmy – zastosowanie jakiejkolwiek metody leczenia wypadania włosów nie przyniesie natychmiastowej poprawy – konieczna jest cierpliwość.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Lidia Rudnicka, Małgorzata Olszewska, Adriana Rakowska. 2013. Atlas of Trichoscopy Dermoscopy in Hair and Scalp Disease. Springer Verlag

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze