Zaloguj
Reklama

Kandydoza jelit – patogenność drożdżaków

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Bakterie
Fot. iStock
Bakterie
(4)

Kandydoza jelit, zwana również drożdżycą jelit powodowana jest najczęściej przez drożdżaki z rodzaju Candida. Organizmy te najczęściej występują w postaci pojedynczych niewielkich komórek wynoszących ok. 5 µm.

Reklama

Rodzaj Candida obejmuje wiele gatunków, jednak tylko 9 z nich uznawanych jest jako patogenne dla człowieka. Wywołują one choroby zwane kandydozami lub drożdżycami. Są to najczęściej zakażenia endogenne, ponieważ drożdżaki z rodzaju Candida, a w szczególności Candida albicans, wchodzą w skład naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego, skóry i pochwy. Obniżona odporność organizmu może prowadzić do rozwoju bardziej inwazyjnych form wspomnianego gatunku drożdżaka i powodować kandydozę. Natomiast nieprawidłowe odżywianie, niedobór snu, nadużywanie alkoholu i nikotyny, zbyt wysoki poziom stresu, czy zaburzenia mikroflory przewodu pokarmowego, sprzyjają nadmiernemu rozrostowi Candida albicans w przewodzie pokarmowym.

Kandydozy przewodu pokarmowego dzieli się na:

  • kandydozę jamy ustnej,
  • kandydozę przełyku,
  • kandydozę żołądka i dwunastnicy,
  • kandydozę jelit.fot. pantherstock


Ostatni z wymienionych rodzajów drożdżycy jest jednym z najczęściej występujących chorób infekcyjnych powodowanych przez Candida albicans. Czynnikami chorobotwórczymi są w tym przypadku adhezyny pochodzące od drożdżaków – są to białka umożliwiające przyleganie komórek do siebie. Patogenność omawianego gatunku grzyba zwiększa się również z powodu antygenowego upodabniania się do komórek gospodarza oraz wraz ze wzrostem jego zdolności do tworzenia szczególnie inwazyjnych form pseudostrzępkowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Albrecht P., Kotowska M., Grzybice przewodu pokarmowego u dzieci – profilaktyka, leczenie. Zakażenia, 2009.
    2.Rogalski P., Kandydoza przewodu pokarmowego — fakty i mity, Gastroenterologia Kliniczna, 2010.
    3.Enoch D.A., Ludlam H.A., Brown N.M., Invasive fungal infections: a review of epidemiology and management options. J. Med. Microbiol., 2006.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze