Zaloguj
Reklama

Jak wzmocnić rzęsy?

Rzęsy
Fot. Shutterstock
Rzęsy
(5)

Rzęsy długie i gęste, to marzenie każdej kobiety  dodają urody, gwarantując przenikliwe spojrzenie oraz podkreślenie oczu. Niestety, by uwodzić pięknymi rzęsami, nie wystarczy zastosowanie jedynie tuszu. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa zadbanych rzęs.

Reklama

Rzęsy, aby były zdrowe, gęste i długie, potrzebują przede wszystkim odpowiedniego odżywienia.

Ważne! Statystycznie i zgodnie z naturą traci się codziennie 1-2 rzęsy.

W przypadku, gdy zauważymy u siebie nadmiar wypadających rzęs, należy zgłosić się z tym problemem do dermatologa, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Przyczyny osłabienia rzęs

Zachwiana kondycja rzęs może być wywołana wieloma czynnikami, m.in.

  • łojotokowym zapaleniem skóry,
  • niedoczynnością tarczycy,
  • złą dietą,
  • nieodpowiednią pielęgnacją,
  • alergią na kosmetyki,
  • zaniczyszczeniem środowiska.

Ważne! Jakość rzęs jest dziedziczna. Każda osoba ma w genach zaprogramowaną ilość rzęs, a także ich grubość oraz maksymalną długość, która wynika z tempa wzrostu i cyklu rzęs (szybszy proces wzrostu to dłuższe, naturalne rzęsy). 

Na stan rzęs wpływają także nieprawidłowości genetyczne:

  • Zespół Rubinsteina-Taybi’ego charakteryzuje się cechą w postaci długich rzęs,
  • Zespół Pallister-Killian – rzęsy są rzadkie,
  • Zespół Bjørnstada – rzęsy są nieprawidłowo skręcone.

Odpowiednia dieta

Istnieje wiele sposobów na osłabione oraz przerzedzone rzęsy, jednym z nich jest dieta. Na jakość rzęs niebagatelny wpływ ma to, co jemy. Zbilansowana dieta to podstawa w pielęgnacji nie tylko skóry, włosów i paznokci, ale także rzęs!

Bardzo istne jest, by w jadłospisie znalazły się produkty zawierające witaminy: A, C, E, B, H (Biotyna). Ponadto minerały, takie jak miedź, żelazo oraz cynk. Nie można zapominać także o odpowiednich tłuszczach (ułatwiają wchłonięcie się witamin z pokarmu).

Ważne! Odpowiednie odżywianie to rzęsy dłuższe, grubsze i o intensywniejszym kolorze.

fot. panthermedia

Nie zapominaj o pielęgnacji

Podstawą pielęgnacji rzęs jest delikatny demakijaż – należy używać sprawdzonych oraz delikatnych produktów. Najlepsze są mleczka przeznaczone do demakijażu oczu, a także płyny micelarne. 

Ważne! Rzęsy „nie lubią”, gdy się je pociera. Najlepsze jest przyłożenie do powiek płatka nasączonego odpowiednim kosmetykiem, odczekanie aż tusz się rozpuści i następnie delikatne wytarcie oczu.

Rzęsy odwdzięczą się swoim pięknem, gdy je odżywisz – najlepsze są produkty z ekstraktami roślinnymi (pielęgnują, a jednocześnie nie podrażniają). Warto stosować kosmetyki zawierające w swoim składzie ekstrakt z nagietka (regeneruje, działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Herbert E.: Beauty & food. Co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe. Wydawnictwo Muza. Warszawa 2017.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze