Zaloguj
Reklama

Jak wspierać kobietę przed operacją ginekologiczną?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Źródło: C. Łepecka-Klusek, A. B. Pilewska-Kozak, K. Syty, G. Jakiel, Potrzeba wsparcia psychicznego kobiet w okresie oczekiwania na operacje ginekologiczną, Przegląd Menopauzalny 5/2010
Wsparcie w trudnej sytuacji
Fot. Panthermedia
Wsparcie w trudnej sytuacji
(0)

Podczas oczekiwania na operację ginekologiczną, ważne jest wsparcie psychiczne ze strony rodziny oraz partnera, które pomaga przezwyciężyć strach i niepokój towarzyszące chorej kobiecie od początku choroby.

Reklama

Konieczność poddania się zabiegowi operacyjnemu, jest sytuacją w której często pojawia się zwiększone poczucie: zaniżonej samooceny, utraty cech kobiecości i atrakcyjności dla partnera. Przekazywanie chorej emocji podtrzymujących i uspokajających, pomaga wyrazić troskę o zdrowie drugiej osoby i tym samym, może pomóc w zmianie negatywnego postrzegania samego siebie przez chorą pacjentkę.

Propozycja operacji może oddziaływać na psychikę kobiety w dwojaki sposób: może być pozytywnym czynnikiem wówczas, kiedy chora kobieta myśli o operacji, jak o szansie na wyleczenie lub może być negatywnym czynnikiem, kiedy wywołuje silny stres i lęk o swoje zdrowie oraz życie. Niepokój wśród kobiet mających poddać się operacji ginekologicznej wynika głównie z tego, że hospitalizacja wyłącza je na pewien okres z ról w rodzinie, życiu społecznym i zawodowym.
 

fot. pantherstock

 

Sam fakt poddania się terapii jest stresujący, ponieważ początkowa niewiedza, co do przebiegu zabiegu, jego terminu, powikłań i rekonwalescencji sprawia, że kobieta czuje się zagubiona oraz liczy na wsparcie nie tylko ze strony najbliższych i personelu medycznego.

Reklama
(0)
Komentarze