Zaloguj
Reklama

Jak walczyć z żylakami?

Autorzy: BrainJuice Group, informacja prasowa
Balsam do nóg
Fot. panthermedia
Balsam do nóg
(5)

Popękane naczynka i żylaki mogą być przyczyną wstydu i skrępowania, a także źródłem kompleksów. Współczesna medycyna umożliwia jednak skuteczną walkę z dolegliwościami żylnymi. O metodach leczenia opowiada dr hab. n. med. Maciej Kielar, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Medicover.

Reklama

W Polsce blisko 30% kobiet cierpi na dolegliwości żylne nóg, a ponad 40% z nich nie reaguje na pierwsze oznaki pojawiającego się problemu. Jakie są pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić?

Dr hab. N. med. Maciej Kielar: – Przede wszystkim ciężkość nóg, skurcze, bolące łydki, obrzęki – szczególnie spuchnięte kostki, czy tzw. „pajączki”, czyli pękające naczynka. Najbardziej widocznym objawem chorób żył są oczywiście żylaki. Wyjątkową ostrożność powinny zachować osoby prowadzące mało aktywny tryb życia oraz mające siedzącą bądź stojącą pracę. Czynniki ryzyka to również nadwaga, częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, ciąża oraz oczywiście skłonności dziedziczne. Warto także pamiętać że nie tylko kobiety są zagrożone niewydolnością żylną. Rośnie liczba mężczyzn, którzy borykają się z tym problemem.

Często żylaki traktuje się jedynie jako mało estetyczną zmianę. Czy są one faktycznie problemem kosmetycznym czy może objawem choroby?

MK: Rzeczywiście wielu chorych żylaki postrzega przede wszystkim jako niedoskonałość kosmetyczną, wadę, którą trzeba ukryć pod ubraniem, wskutek czego nadal zbyt mało osób decyduje się na leczenie. Tymczasem jest to naprawdę poważny problem, który zignorowany może skutkować groźnymi dla życia i zdrowia powikłaniami, jak na przykład zakrzepica żył głębokich czy zapalenie żył powierzchniowych. Towarzyszą im takie objawy jak obrzęk, odczuwanie silnego bólu, czy też zaczerwienienie lub zsinienie skóry. Pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć dolegliwości żylnych lub też deprecjonować ich wpływu na nasze zdrowie.

Zanim jednak dojdzie do groźnych powikłań, jak zakrzepica żył, muszą zaistnieć pojedyncze żylaki. Jak wygląda proces ich powstawania?

MK: Żylaki powstają w wyniku zmniejszonej wytrzymałości i elastyczności ścian żył, które odpowiadają za odprowadzanie krwi do serca, skutkiem czego jest niewydolność zastawek w żyłach powierzchniowych. Krew cofa się i spływa ku kończynom dolnym, co powoduje nadciśnienie w żyłach i ich rozszerzanie się – w rezultacie na nodze pojawia się żylak. Niestety zmiany tego rodzaju są nieodwracalne, a nieleczone coraz bardziej upośledzają odpływ krwi, przyczyniając się do stopniowego rozwoju choroby.

fot. ojoimages

Jak w takim razie skutecznie leczyć żylaki? Czy istnieją bezpieczne, małoinwazyjne metody?

MK: Oczywiście im szybciej zareagujemy i zdecydujemy się na leczenie tym będzie ono łatwiejsze i bardziej efektywne. Współcześnie preferowane są metody jak najmniej inwazyjne, które są nie tylko bardzo skuteczne, ale również estetyczny zapewniają doskonały efekt kosmetyczny.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze