Zaloguj
Reklama

Jak szukać idealnej niani?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Dziecko na łące
Fot. ojoimages
Dziecko na łące
(0)

Kiedy przychodzi czas powrotu do pracy, warto zastanowić się nad tym, komu powierzymy opiekę nad bezpieczeństwem i zdrowiem naszego dziecka.

Reklama

Wybierając nianię trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, aby uniknąć późniejszego rozczarowania i problemów.

Warto skorzystać z rekomendacji znajomych i rodziny. Jeśli nie mamy nikogo, kto ma „sprawdzoną” pomoc zatrudniając nieznaną nam osobę, warto potwierdzić jej kwalifikację. Nie zaszkodzi np. popytać poprzednich rodziców korzystających z usług wybranej przez nas niani, aby być pewnym, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Nie należy bać się jakichkolwiek pytań podczas rozmowy z potencjalną kandydatką na nianię. Warto dowiedzieć się nie tylko o jej wykształceniu, doświadczeniu ale i nawykach np. paleniu papierosów, spożyciu alkoholu i powodach, dla których wybiera tą pracę oraz nie zapominajmy o poproszeniu o dostarczenie np. ksera dowodu osobistego lub zaświadczenia o niekaralności zatrudnianej osoby. Dokumenty potwierdzające tożsamość mogą nam pomóc np. w razie kradzieży.
 fot. ojoimages
 

Wiele o zatrudnianej osobie powie nam jej wygląd. Można dobrać nianię w zależności od dziecka. Jeśli dziecko jest żywiołowe, lepiej wybrać osobę młodszą, która będzie dla niego lepszym kompanem niż osoba starsza, choć wszystko zależy od preferencji dziecka i woli rodziców. Starsze nianie również mają swoje zalety. Ważne, żeby niania była otwarta do dzieci, z pomysłem na zajęcie dziecka, ale i stanowcza oraz zdecydowana.

Nigdy nie należy lekceważyć sygnałów od dzieci np. płaczu, skarg i należy z nim jak najczęściej rozmawiać po każdym dniu spędzonym z nianią, ponieważ to właśnie dziecko najtrafniej pozwoli nam zrozumieć jaką osobę zatrudniliśmy.

Pamiętajmy, że niania spędzająca wiele godzin z naszym dzieckiem ma na niego wpływ. Niezawodną metodą „sprawdzania niani” są niezapowiedziane powroty do domu przed ukończeniem jej dnia pracy, warto również posłuchać opinii i obserwacji np. naszych sąsiadów czy matek z pobliskiego placu zabaw.

Niezależnie od wybranej przez nas niani bądźmy czujni, bo dziecko to największy skarb i przezorności nigdy za wiele szczególnie wówczas, kiedy wprowadzamy do naszego domu obcą osobę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze